Lajmi i fundit

TASK FORCE/ Shqipëria e 7-ta në botë për drogën

Zidane zbuloi pse u ‘acarua’ dhe goditi me kokë Materazzin në finalen e Botërorit 2006

Zidane zbuloi pse u ‘acarua’ dhe goditi me kokë Materazzin në finalen e Botërorit 2006

12:54, 23/06/2022

Finalja e Kupës së Botës 2006 do të mbahet mend gjithmonë për kartonin e kuq të Zinedine Zidane. Italia fitoi titullin duke mposhtur Francën në finale (5:3 me penallti), por një goditje në kokë nga ikona franceze Zinedine Zidane në gjoksin e Marco Materazzi shënoi ndeshjen. Pothuajse 16 vjet pas incidentit legjendar, Zidane ka zbuluar detaje të reja rreth goditjes.

Në një intervistë fantastike për “L’Equipe”, ish-ylli i Juventusit dhe Real Madridit ka shpjeguar pse ishte veçanërisht i tensionuar emocionalisht. Më pas francezi u shqetësua për nënën e tij dhe ra pre e provokimit të Materazzi-t, i cili ofendoi motrën e tij.

"Nëna ime ishte shumë e lodhur atë ditë. Unë flisja me motrën time në telefon disa herë në ditë. Kështu e dija që nëna ime nuk ishte mirë. Unë thjesht po kujdesesha për të. Ai ofendoi motrën time që ishte me nënën time në atë kohë”, shpjegoi Zidane dhe vazhdoi:

“Në fushë të shajnë shpesh dhe asgjë nuk ndodh, por atë ditë isha më i brishtë dhe ndodhi ajo që ndodhi, më duhej ta pranoja. Nuk jam krenare, por është pjesë e rrugëtimit tim, kjo është karriera ime, , historia e jetës sime. Prandaj them që nuk kam mbaruar ende me kombëtaren franceze. Nuk dua që të përfundojë kështu. Nuk ka mbaruar ende”, tha Zidane, i cili ëndërron të marrë postin e trajnerit të kombëtares franceze.

Puna e fundit si trajner i Zidane ishte maji i vitit të kaluar kur u largua nga Real Madridi pas një sezoni në të cilin nuk fitoi asnjë trofe, teksa herën e parë në pankinën e Klubit Mbretëror fitoi tre Champions League.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco