'Maradona', stafi mjekësor që u kujdes për legjendën e futbollit, përballen me akuza për vrasje

'Maradona', stafi mjekësor që u kujdes për legjendën e futbollit, përballen me akuza për vrasje

07:35, 23/06/2022

Tetë persona që kujdeseshin për legjendën e futbollit Diego Maradona do të gjykohen për vrasje.

Maradona , i cili ishte kapiten i skuadrës fituese të Kupës së Botës të Argjentinës në vitin 1986, vdiq në nëntor 2020 në moshën 60-vjeçare.

Ylli, i cili iu nënshtrua një operacioni për shkak të mpiksjes së gjakut në tru disa javë para vdekjes së tij, vdiq për shkak të arrestit kardiak.

Prokurorët tani pretendojnë se vdekja e tij ishte rezultat i "mosveprimeve" nga kujdestarët e tij.

Në dokumentin prej 236 faqesh të parë nga Reuters, gjyqtari përgjegjës për çështjen vuri në dyshim "sjelljet - aktive ose me mosveprim - të secilit prej të akuzuarve që çuan dhe kontribuan në realizimin e rezultatit të dëmshëm".

Ai tha se tetë persona, përfshirë mjekë, infermierë dhe një psikolog që kujdesej për Maradonën në kohën e vdekjes së tij, akuzohen për "vrasje'.

Akuza parashikon një dënim nga tetë deri në 25 vjet burg.

Një ekip mjekësor i caktuar për të hetuar vdekjen e Maradonës në 2021 tha se ekipi mjekësor i yllit veproi në një "mënyrë të papërshtatshme, të mangët dhe të pamatur".

Të pandehurit e përmendur në vendim ishin neurokirurgu dhe mjeku personal i Maradonës, Leopoldo Luque, psikiatri Agustina Cosachov, psikologu Carlos Diaz, infermieret Gisella Madrid dhe Ricardo Almiron, shefi i tyre Mariano Perroni dhe mjekët Pedro Di Spagna dhe Nancy Forlini.

Ata të gjithë kanë mohuar përgjegjësinë për vdekjen e Maradonës dhe gjykatësi tha se avokatët e disa prej tyre kishin kërkuar që çështja të pushohej.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco