Lajmi i fundit

LIVE SYRI TV/ Kryetari i PD Sali Berisha, bashkëbisedim online me shqiptarët e diasporës

Lamtumira prekëse e Abramovich: Një nder që kam qenë pjesë e Chelsea-t, klubi është në duar të sigurta

Lamtumira prekëse e Abramovich: Një nder që kam qenë pjesë e Chelsea-t, klubi është në duar të sigurta

14:21, 28/05/2022

Këtë herë, është zyrtare. Një faqe është mbyllur në Stamford Bridge. Në pronësi që nga qershori 2003 nga Roman Abramovich, Chelsea nuk i përket më oligarkut rus, i cili ia shiti klubin londinez konsorciumit Todd Boehly/Clearlake Capital.

Nëse Premier League e kishte konfirmuar  këtë operacion, përpara se qeveria të ndiqte shembullin, kampionët në fuqi të Evropës dhe kampionët e botës e konfirmuan marrëveshjen këtë të shtunë. Një fund i trishtë i nxitur nga lufta e zhvilluar në Ukrainë nga Rusia dhe afërsia e supozuar e biznesmenit 55-vjeçar me Kremlinin dhe Vladimir Putin.

Nëse largimi zyrtar i Roman Abramovich do t'i lejojë blutë të shohin më qartë, të marrin frymë dhe të ecin përpara, veçanërisht në merkaton e verës 2022 dhe në konturet e organikës së re të brendshme, kjo shënon mbi të gjitha fundin e një epoke të madhe të Abramovich me 21 tituj të ngritur gjatë 19 viteve të fundit. Nëpërmjet një deklarate për shtyp të publikuar këtë të shtunë, oligarku rus donte t'u dërgonte një mesazh të gjithë mbështetësve të Chelseat, duke sjellë një lamtumirë prekës.

Mesazhi i Roman Abramovich për blutë

“ Ka pothuajse tre muaj që kur kam shpallur synimin tim për të shitur Chelsea FC. Gjatë kësaj kohe, skuadra ka punuar shumë për të gjetur presidentin e duhur për Chelsean, i cili do të ishte më i miri për ta udhëhequr me sukses klubin në kapitullin e ardhshëm.

 

Me pronësinë e këtij klubi vjen një përgjegjësi e madhe. Që kur erdha te Chelsea gati njëzet vjet më parë, kam qenë dëshmitar i dorës së parë se çfarë mund të arrijë ky klub. Qëllimi im ka qenë të siguroj që pronari i ardhshëm të ketë një mentalitet që do të mundësojë suksesin e ekipit të meshkujve dhe femrave, si dhe vullnetin dhe përpjekjen për të vazhduar zhvillimin e aspekteve të tjera kyçe të klubit, si Akademia dhe puna jetike e Fondacionit Chelsea.

 

Jam i lumtur që ky hulumtim tani ka përfunduar. Ndërsa i dorëzoj Chelsean  presidentit të ri, do të doja t'u uroj atyre fat, si brenda dhe jashtë fushës.

 

Ka qenë një nder i përjetshëm të isha pjesë e këtij klubi – do të doja të falënderoja të gjithë lojtarët e klubit të kaluar dhe aktual, stafin dhe sigurisht tifozët për këto vite të mrekullueshme.

 

Jam krenar që si rezultat i sukseseve tona të përbashkëta, miliona njerëz tani do të përfitojnë nga fondacioni i ri bamirës që po krijohet. Kjo është trashëgimia që krijuam së bashku.”

 

Faleminderit.

 

roman

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco