Clement Turpin, gjyqtari i finales së Ligës së Kampionëve

Clement Turpin, gjyqtari i finales së Ligës së Kampionëve

22:05, 27/05/2022

Gjyqtari francez Clement Turpin do të gjykojë finalen e Ligës së Kampionëve mes Real Madridit dhe Liverpoolit, e cila do të luhet në Paris të shtunën, ka konfirmuar zyrtarisht UEFA.

Në një prononcim për faqen zyrtare të UEFA-s, gjyqtari francez ka thënë se ndjehet i privilegjuar, pasi se tashmë i ka realizuar dy ëndrrat më të mëdha në karrierën e tij.

“Unë drejtova dy finale të Kupës së Francës në këtë stadium dhe të gjithë në Francë që e duan futbollin e shohin këtë stadium si një “tempull futbolli””.

? This way to the @championsleague final!

?? 39-year-old Frenchman Clément Turpin is the man officiating the big occasion, and he can't wait for the game at the stadium he calls "France's football church".

Read more: ⬇️

— UEFA (@UEFA) May 27, 2022

 

“Në këtë stadium, Franca u bë kampione e botës në vitin 1998 dhe në këtë drejtim ky është një vend vërtet i veçantë”.

“Për mua ky është një privilegj i madh dhe mund të them se i kam realizuar dy ëndrrat më të mëdha që mund të ketë një gjyqtar futbolli”, ka thënë Turpin.

Turpin do të ndihmohet nga Nicolas Danos dhe Cyril Gringore, ndërsa gjyqtari i katërt është Benoit Bastien, po nga Franca dhe në sallën e VAR do të jetë Jerome Brisard.

2021-22 UEFA CL Final
28/05/22
Liverpool FC (ENG) – Real Madrid CF (ESP)
Referee: Clément Turpin (FRA)
AR1: Nicolas Danos (FRA)
AR2: Cyril Gringore (FRA)
FO:Benoît Bastien (FRA)
VAR: Jérôme Brisard (FRA)
AVARs: Willy Delajod (FRA), Massimiliano Irrati (ITA), Filippo Meli (ITA) pic.twitter.com/37z1CEeF4w

— Law 5 – The Ref (@Law5_TheRef) May 27, 2022

 

Ndeshja mes Real Madridit dhe Liverpoolit do të luhet të shtunën në orën 21:00. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco