S’ka surpriza, Milani shpallet kampion i ItalisĂ« pas 11 vitesh

S’ka surpriza, Milani shpallet kampion i ItalisĂ« pas 11 vitesh

20:01, 22/05/2022

Pas 11 vitesh Milani fiton titullin kampion të Seria A, i 19-ti në historinë e tij, në një sezon shumë të luftuar dhe me konkurrencë të lartë nga rivalët e përjetshëm, Inter, deri në takimin e kësaj të diele.

“KuqezinjtĂ«â€ triumfuan “Mapei Stadium” ndaj Sassulos me rezultatin 0-3, nĂ« njĂ« ndeshje qĂ« ishte shumĂ« e luftuar nga tĂ« dyja anĂ«t, duke u dhuruar festĂ«n dhe triumfin pas mĂ« shumĂ« se njĂ« dekade tifozerisĂ« sĂ« tyre.

Golat nĂ« takimin e Milanit nĂ« transfertĂ« ndaj Sassuolos u shĂ«nuan tĂ« tre nĂ« pjesĂ«n e parĂ« me Giroud qĂ« zhbllokoi rezultatin nĂ« minutĂ«n e 17’ falĂ« njĂ« asisti nga Leao dhe mĂ« pas nĂ« minutĂ«n e 32’ po ky kombinim e çoi rezultatin nĂ« 0-2, pra Giroud shĂ«noi golin e dytĂ« falĂ« njĂ« tjetĂ«r asisti nga Leao.

Golin e tretĂ« pĂ«r “Djallin” e realizoi Kessie nĂ« minutĂ«n e 36’, ku edhe kĂ«tu asisti u dhurua nga Leao.

Kessie mbylli kështu në mënyrën më të mirë të mundshme aventurën te Milani, pasi sezonin e ardhshëm do të luajë me Barcelonën.

Në fraksionin e dytë të ndeshjes nga të dyja skuadrat u tentua të gjendej goli, por ky 45 minutësh u mbyll pa gola.

Kështu Milan mbyll sezonin 2021-2022 të Seria A në kuotën e 86 pikëve, teksa Interi i vendit të dytë, i cili fitoi me rezultatin 3-0 ndaj Sampdorias, e mbylli këtë edicion në vendin e dytë me 84 pikë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

BĂ«je LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco