FIFA çon në Kupën e Botës arbitrin që bëri komedinë më të madhe të vitit

FIFA çon në Kupën e Botës arbitrin që bëri komedinë më të madhe të vitit

10:20, 21/05/2022

Janny Sikazwe është një gjyqtar që nuk ka qenë i njohur jashtë Afrikës deri këtë vit, por gjyqtari më i mirë i Zambias këtë vit është plot emocione.

FIFA ka përfshirë zyrtarisht Janny Sikazwe në listën e arbitrave që do të vendosin drejtësinë në Botërorin e ardhshëm në Katar, i cili do të luhet në nëntor dhe dhjetor të këtij viti.

Nuk do të kishte asgjë të diskutueshme nëse nuk do të ishte gjyqtari që bëri komedinë më të madhe në Kupën e Kombeve Afrikane të këtij viti.

Sikazwe, të kujtojmë, mori vëmendjen e mediave botërore pasi gjykoi në mënyrë katastrofike ndeshjen mes Malit dhe Tunizisë. Ai ka marrë disa vendime skandaloze dhe bie në sy vendimi për t’i dhënë fund ndeshjes në minutën e 85-të.

Ata duhej të përdornin VAR për të bindur gjyqtarin se 90 minutat nuk kishin mbaruar. Pas kësaj, Sikazwe vazhdoi ndeshjen, por bëri një skandal të ri.

Herën e dytë ai i dha fund sfidës në minutën e 89-të dhe ndeshja përfundoi. Pavarësisht kundërshtimeve të të gjithë lojtarëve, ai nuk ka dashur të ndryshojë mendje.

Për më tepër, u bënë 10 zëvendësime, por nuk pati kohë dhe ndeshja u mbyll në minutën e 89-të.

Image

Ai tashmë do të ketë mundësinë të vendosë drejtësinë në një ndeshje të Kupës së Botës përballë yjeve më të mëdhenj të futbollit botëror. Shpresojmë se nuk do të ndodhë më si në Kupën e Kombeve të Afrikës.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco