Intervista e Messit që nuk duhet humbur, ylli argjentinas i thotë të gjitha pas marrjes së Topit të Artë

Intervista e Messit që nuk duhet humbur, ylli argjentinas i thotë të gjitha pas marrjes së Topit të Artë

09:58, 04/12/2021

Leo Messi arriti një moment historik të hënën e kaluar që mund të mos e shohim më në historinë e futbollit. 

Ylli argjentinas mori Topin e Artë të shtatë , duke krijuar një pengesë të paarritshme për çdo lojtar tjetër sot.

 Ylli i PSG-së është treguar i sinqertë në një intervistë për France Football në të cilën ka treguar anën e tij më personale pas fitimit të çmimit të shtatë.

Përulësia: "Unë vij nga një familje e klasës punëtore, babai im punonte gjithë ditën dhe ne jetonim në një lagje mjaft modeste. Por nuk na mungoi asgjë, faleminderit Zotit. Prindërit e mi më rrënjosën respektin, veçanërisht me pjesën tjetër, punën dhe përulësi.Unë u rrita me këto vlera. Kur arrita në Barcelonë kur isha 13 vjeç, gjeta të njëjtat vlera në La Masía".

Arsyet e refuzimit të numrit 10 të Neymar në PSG : "10 ishte për të. Erdha në një ekip të ri për të ndihmuar. Ishte një gjest i jashtëzakonshëm nga ana e tij. E prisja sepse e njoh Neymarin. Kaluam kohë te Barcelona dhe jemi miq. M'u duk më e drejtë të mbante Neymar numrin 10. Prandaj mora një që më pëlqeu (30) ".

Çfarë mendon ai kur konsiderohet si më i miri në histori: "Kurrë nuk kam thënë që jam më i miri në histori dhe as nuk përpiqem ta kem këtë ide. Është diçka që nuk do ta imagjinoja kurrë, diçka që nuk më intereson, nuk ndryshon asgjë të konsiderohem më i miri apo jo. Dhe kurrë nuk kam dashur të jem”.

Deficiti hormonal: "Mbaj mend që kam bërë dy orë kontrolle me nënën time. Kur pashë që e kisha problemin nuk më tronditi në veçanti. Nuk e di nëse ishte i vogël apo nuk e dija çfarë do të thoshte. Më pas më shpjeguan trajtimin me atë që duhej t'i bëja vetes injeksione çdo ditë: një natën në njërën këmbë, ditën tjetër në tjetrën. Nuk më pengoi kurrë të jem ky që jam tani, në gjendje të vazhdoj jetën si më parë. Nuk e cenoi karrierën time, sepse mund të bëja gjithçka që doja. Padyshim që duhej të vazhdoja trajtimin. Sapo fillova të bëja trajtimin, ai u bë pjesë e jetës sime."

Largimi nga Rosario në moshën 13 vjeçare: "Unë po ndiqja trajtimin, por ishte shumë i shtrenjtë për familjen time... Newell's na tha se do të na ndihmonin, por nuk na dhanë para për trajtimin. Ishte e ndërlikuar... më pas mundësia për të shkuar në Barcelonë u shfaq. Më kujtohet shumë mirë kur u larguam, kishte lamtumire në lagje, ishte një moment shumë i vështirë, megjithëse ishte ajo që doja dhe ishte në kokën time".

Nëse ai është model për të tjerët: "Nuk e di nëse jam model për të tjerët, kurrë nuk më ka pëlqyer të jem model apo të jap këshilla. Kam luftuar për ëndrrat e mia. Në fillim ishte të isha një lojtar profesionist, pastaj luftova për të përmirësuar veten dhe për të arritur gola të rinj çdo vit. Në ato momente ka pak fat. Mendoj se Zoti zgjodhi që gjithçka të vijë tek unë."

Ndrojtja: "Unë jam ndryshe me njerëzit që kam besim, miqtë e mi, familjen time. Mund të ndodhë që me disa njerëz jashtë këtyre marrëdhënieve jam më i turpshëm dhe e kam më të vështirë të ndihem rehat ose më merr më shumë kohë. Por me njerëz nga ambienti im jam një person normal, me humor të mirë dhe që përpiqem të shijoj çdo moment”.

Krahasimi me Maradonën: "Jo, jo. Sinqerisht nuk e kam krahasuar kurrë veten me Diegon, absolutisht kurrë. Nuk i kam kushtuar kurrë rëndësi atyre krahasimeve. Disa kritika më shqetësonin në të kaluarën. Kam kaluar keq në kombëtare, vërtet, por jo per keto arsye, Shpesh ka gjera qe me bezdisin nga kritikat, por ato rrine ne dhomat e zhveshjes, duhet te rrine aty ne privat, eshte intimiteti qe e ben grupin forcues.

Nëse është e lehtë të jesh bashkëlojtar i Messit: “Të pyesësh të tjerët ( qesh ). Nuk e di nëse është e lehtë apo jo. Ata që më njohin e dinë se kush jam, dhe ata që nuk më njohin e bëjnë pak nga pak. Të rinjtë  e kanë më të vështirë për sa i përket imazhit që kanë për mua, por sapo më njohin relaksohen”.

Liria: "Në lojë kam pasur gjithmonë lirinë për të lëvizur ku kam dashur, pa respektuar shumë pozicionin. Të gjithë trajnerët që kisha më dhanë këtë liri për të lëvizur ku të doja dhe ku mund t'i bëja më shumë dëm kundërshtarit. Në kohën e lirë, liria absolute eshte te kaloj kohe me familjen, gruan, femijet dhe t'i kenaqë.

Goli i tij me kokë në vitin 2009 kundër United : "Ishte një situatë specifike. Në atë kohë situata u zhvillua kështu. Xavi krosoi sepse e dinte sa i gjatë ishte dhe ishte në gjendje të fuste kokën. Ai më kishte parë ta bëja stërvitja dhe ishte ajo që ne folëm në dhomat e zhveshjes. As ai dhe as unë nuk menduam se ai mund të shënonte me kokë. Ishte një gol special, megjithatë pa e kërkuar atë. Erdhi natyrshëm, ishte i jashtëzakonshëm."

Pozicioni i tij aktual : "Unë gjithmonë përpiqem të lëviz për të gjetur hapësirat në varësi të çdo loje. Edhe nëse filloj nga e djathta, zakonisht lëviz nga brenda. Së fundmi zbres në bazë për të provuar të gjeneroj lojëra, për të gjeneruar epërsi numerike në mënyrë që ekipi të kontrollojë posedimin e topit. Ndihem mirë kështu dhe përpiqem të kënaqem në fushë."

Sa gjatë ka pa folur me dikë kur humbet: "Tani eshte ndryshe. Meqenese kam femijet e mi, kur kthehem ne shtepi me ndihmon shume qe ti vendos gjerat ne perspektive. Eshte e vertete qe para tyre, kur isha vetem me Antonelën kaloja shumë kohë i mbyllur pa dashur të flisja me askënd apo të largohesha për shkak të disfatës.Kur isha i ri u rrita duke urryer humbjen.Dëshiroja gjithmonë të fitoja në çdo gjë.Doja të fitoja çdo lojë."

Tejkalimi i Cristiano-s duke shënuar më shumë gola: "Gjithmonë kam dashur të kaloj veten dhe të mos shikoj se çfarë po bënin të tjerët. Me Cristianon e mbajtëm konkurrencën gjatë të njëjtit kampionat për vite me radhë. Ka qenë e mrekullueshme dhe na ka ndihmuar të rritemi në karrierën tonë . Por pa shikuar njëri-tjetrin. Thjesht doja të tejkaloja veten për të qenë më i miri dhe jo më i mirë se tjetri."

Henry tha se ai nuk është njeri: "Titi është dikush me të cilin kam ndarë dhomën e zhveshjes dhe me të cilin kam mundur të fitoj tituj të rëndësishëm. Ne kishim një marrëdhënie të mirë për vite me radhë dhe ai gjithmonë fliste mirë për mua. Është e mahnitshme që dikush  të thotë gjëra të tilla për mua. Është mirë të marrësh këto komplimente."

Nëse është e vështirë të jesh Messi në përditshmëri: "Kam 34 vjet që jam Messi, ndaj po filloj të mësohem me të. Jam i lumtur me gjithçka që ka ndodhur, edhe pse ndonjëherë më duhet të pranoj se do të doja te kaloj pa u vene re, te kenaqem me familjen time pa me njohur njerezit.Nuk ankohem, perkundrazi eshte gjithmone bukur te marresh nje kompliment, buzeqeshje apo dikush qe me kerkon nje foto, jam mesuar dhe per mua është bërë normale, shumë mirë."

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco