Ideja e Superligës/Akuza të rënda kundër UEFA-s dhe FIFA-s, klubet i drejtohen gjykatës

Ideja e Superligës/Akuza të rënda kundër UEFA-s dhe FIFA-s, klubet i drejtohen gjykatës

15:36, 25/10/2021

Real Madrid, FC Barcelona dhe Juventus, tre klubet pas projekt propozimit të Superligës  po ndërmarrin veprime ligjore kundër UEFA-s dhe FIFA-s në një përpjekje për të riorganizuar rrënjësisht menaxhimin e futbollit evropian.

Këtë e ka bërë të ditur mëngjesin e sotëm Financial Times , sipas të cilës të tre skuadrat synojnë të akuzojnë organet drejtuese të sportit për thyerje të rregullave të garave evropiane, në përpjekje për të çmontuar “monopolin ” e UEFA-s dhe FIFA-s.

Një fitore e mundshme do t’i lejonte skuadrat të kenë më shumë kontroll financiar në turnetë ku luajnë.

Financial Times pretendon se e kanë parë dokumentet e paraqitura në Gjykatën Evropiane të Drejtësisë nga Juve, Barça dhe Real dhe raportet hapat bazë.

Sipas procedurave gjyqësore, Superliga, nëpërmjet një kompanie me bazë në Spanjë që e përfaqëson atë, akuzon UEFA-n dhe FIFA-n për keqpërdorim të pozitës së tyre dominuese.

Ndërkohë, i kërkojnë Gjykatës Evropiane të Drejtësisë të gjykojë nëse UEFA mund të vazhdojë të veprojë si rregullator në gjendje të vendosë sanksione mbi klubet, duke vepruar edhe si pjesëmarrës, duke përfituar nga organizimi i turneve si Champions League:

“Ndryshe nga tregjet e tjera të garave sportive, UEFA dhe FIFA ruajnë dhe mbrojnë me zell një pozicion monopolist në futbollin evropian që bie ndesh me ligjin e konkurrencës, pavarësisht përpjekjeve të operatorëve të tjerë për të hyrë në treg”, thuhet në deklaratën e klubeve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco