‘Ditë e errët’ për Solskjaer: Kjo është ndjenja më e keqe, e vetmja mënyrë si t'i qasem jetës është...

‘Ditë e errët’ për Solskjaer: Kjo është ndjenja më e keqe, e vetmja mënyrë si t'i qasem jetës është...

09:03, 25/10/2021

Ole Gunnar Solskjaer e quajti humbjen 5-0 të Manchester United nga Liverpool si “ditën e tij më të errët” si trajner i klubit, por me punën e tij nën presion, mbeti i bindur se skuadra e tij është afër suksesit.

Humbja ngre përsëri pikëpyetje mbi aftësitë mbrojtëse të United dhe nëse talenti i tyre i shtrenjtë mund të bashkohet si një skuadër.

Duke folur për ‘Sky Sports’ pas lojës, Solskjaer tha:

"Nuk është e lehtë të thuash diçka, përveç se është dita më e errët që kam pasur duke udhëhequr këta lojtarë.

Ne nuk ishim mjaftueshëm të mirë individualisht ose si ekip. Nuk mund t’i jepni një skuadre si Liverpool ato shanse dhe për fat të keq, ne i dhamë.

E gjithë performanca nuk ishte mjaft e mirë, kjo është e sigurt. Ne kemi krijuar hapësira, ata kanë pasur shanse, kanë qenë klinikë dhe ne nuk i kemi shfrytëzuar shanset tona herët. Pastaj goli i tretë është ai që vendosi lojën.Është e imja përgjegjësia për humbjen – kjo është ajo. Stafi stërvitor është i shkëlqyer dhe unë zgjedh mënyrën se si ne i qasemi lojës dhe sot, ne nuk ishim mjaftueshëm klinikë përpara. Kishte hapësira për të dyja skuadrat dhe kur jepni mirë hapësirat e lojtarëve, ata shënojnë.

Ju mund të shikoni prapa në sezonin e kaluar kur humbëm 6-1 ndaj Spurs – kjo është kilometra më keq. Opozita gjithashtu, kjo e bën atë kilometra më keq për mua si një djalë i Mançesterit dhe ne duhet ta kapërcejmë këtë sa më shpejt që të mundemi dhe vazhdo përpara.

Humbja 5-0 e së dielës ishte humbja e tretë më e madhe e Man Utd në shtëpi në Premier League dhe rrit në mënyrë dramatike presionin mbi qëndrimin e Solskjaer si trajner i United.

Kur u pyet nëse ishte ende njeriu i duhur për të udhëhequr ekipin, ai u përgjigj: “Ne kemi arritur shumë larg si grup dhe jemi shumë afër për të hequr dorë tani.

Nuk kam dëgjuar asgjë tjetër për një largim të mundshëm dhe jam ende duke menduar për punën e së nesërmes, sigurisht. Ne jemi të gjithë poshtë. Nuk mund të them tani që jam ndjerë më keq se kjo. Kjo është më e ulëta që kam qenë, por siç e thashë, unë e pranoj përgjegjësinë dhe kjo është e imja sot. Është e imja për të ecur përpara.

Unë besoj në veten time, besoj se po i afrohem asaj që dua me klubin, mendoj se çfarë kemi bërë, çfarë kam parë, zhvillimin, natyrisht, rezultatet kohët e fundit nuk kanë qenë mjaft mirë. Por unë duhet të jem i fortë dhe besoj në atë që kemi bërë, stafin stërvitor dhe lojtarët.

Solskjaer tani përballet me detyrën e madhe për të grumbulluar skuadrën dhe stafin e tij përpara udhëtimit të tyre në Tottenham fundjavën e ardhshme.

E vetmja mënyrë se si di t’i qasem jetës është të zgjohem nesër në mëngjes, të shikoj përpara, natyrisht të vlerësoj atë që ka ndodhur dhe të bëj më të mirën time dhe të jem i vendosur të kaloj kohë të vështira, tha ai.

Kjo është ndjenja më e keqe, ju ndjeheni në fund, pasi ndjenja që kemi pasur se po arrijmë atje ku duam të jemi, ka qenë atje, por javët e fundit kemi goditur një mur me tulla. Rezultatet nuk kanë ardhur, shfaqjet nuk kanë ardhur, dhe ne kemi pranuar shumë gola të lehtë. Ky është një shqetësim.

Por koha është tani. Manchester United ka pasur kohë të vështira të vështira më parë dhe gjithmonë është rikthyer, dhe ne kemi marrë përsipër sfida.

Sezonin e kaluar, ne ishim të dytët, këtë sezon kemi filluar keq. Ne kemi goditur një mur me tulla. Ju duhet ta kaloni atë. Duhet të filloni të ndërtoni performanca, rezultate, dhe të shihni se ku na çon kjo”, ka përfunduar Solskjaer.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco