Derbi Tirana-Partizani bllokon kryeqytetit, ja masat e policisë

Derbi Tirana-Partizani bllokon kryeqytetit, ja masat e policisë

13:04, 24/10/2021

Derbi Tirana-Partizani që do të zhvillohet nesër ka bllokuar kryeqytetin.

Policia e Tiranës ka bërë të ditur sot masat që ka marrë për mbarëvajtjen e kësaj ndeshje të ‘nxehtë’ për futbollin shqiptar.

Masat e marra nga Policia e Tiranës:

Policia e Tiranës, masa të shtuara për mbarëvajtjen e rendit dhe sigurisë gjatë zhvillimit të ndeshjes së futbollit midis ekipeve Tirana - Partizani, që do zhvillohet më datë 25.10.2021, në orën 19:45, në stadiumin ‘Air Albania’.

Me qëllim marrjen e masave gjatë zhvillimit të ndeshjes Tirana-Partizani, Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë ka hartuar planin e masave për mbarëvajtjen dhe sigurimin e rendit para, gjatë dhe pas përfundimit të ndeshjes. Masat e marra nga Policia e Tiranës konsistojnë jo vetëm në  ambientet e stadiumit, por dhe në një perimetër më të gjerë jashtë tij.  

Në këtë kuadër do të ketë bllokime të disa segmenteve rrugore, si dhe bllokime të pjesshme të disa segmenteve rrugore, gjatë momentit të kalimit të tifozerive.

Segmentet rrugore që do të jenë të bllokuara, nga ora 16:00 deri në përfundim të aktivitet, janë:

- Rruga përreth  stadiumit ‘Lek Dukagjini’, rruga ‘Dervish Hima’, rruga ‘ Gjergj Filipi’, rruga ‘Papa Gjon Pali II’, nga kryqëzimi me rrugën ‘Ismail Qemali’ deri tek  stadiumi ‘Air Albania’ dhe bulevardi ‘Dëshmorët e Kombit’, nga presidenca deri te sheshi ‘Nënë Tereza’.

Do të ketë bllokim të pjesshëm të rrugëkalimeve të tifozëve, si më poshtë:

- Lëvizja e tifozëve të Tiranës do kryhet: Xhamllik-ura e Rrugës së Elbasanit-rruga ‘Pap Gjon Pali  II’-Stadium; Pallati i Operas-Rruga e Elbasanit,-rruga ‘ Barjam Curri’-rruga ‘Pap Gjon Pali II’-stadium.

- Lëvizja e tifozëve të Partizanit: Kryqëzimi i rrugës ‘Muhamet Gjollesha’ me rrugën ‘Artan Lenja’, përgjatë rrugës ‘Muhamet Gjollesha’, rruga ‘Sulejman Delvina’, rruga ‘Ibrahim Rugova’-sheshi para Gardës-rruga ‘Lek Dukagjini’ -  stadiumi. 

Policia do të garantojë dhe sigurojë lëvizjen e tifozëve përgjatë rrugëkalimeve të caktuara dhe nuk do të lejojë grumbullim apo kalim të tifozëve jashtë itinerarit të caktuar.

Policia e Tiranës kërkon mirëkuptimin e tifozerive respektive në zbatimin e detyrimeve të mësipërme, si dhe mirëkuptimin e qytetarëve për të evituar lëvizjen me automjete në segmentet rrugore të lartpërmendura në oraret e caktuara.

Po në zbatim të planit të masave, do të ushtrohen kontrolle ndaj tifozëve para hyrjes në stadium për sende të kundërligjshme (si armë, sende të forta, bidonë uji, çadra, çelësa metalik apo lëndë piroteknike etj.) dhe çdo tifoz duhet të jetë i pajisur me dokument identifikimi.

Nuk do të lejohen të futen në stadium persona pa dokument identifikimi, si dhe fëmijët nën moshën 16 vjeç, pa praninë e prindërit apo kujdestarit.

Gjithashtu, nuk do të lejohen të futen në stadium të gjithë ata tifozë të cilët në aktivitete të ndryshme sportive janë të identifikuar nga Policia si tifoz problematik.

Policia ju bën me dije se në rastet e prishjes së rendit dhe qetësisë publike, do të ndërhyjë si në ambientet e jashtme të stadiumit, ashtu dhe në ambientet e brendshme, për rivendosjen e rendit dhe shoqërimin e personave që do shkaktojnë trazira apo kryejnë veprime antisportive.

Policia e Tiranës edhe njëherë apelon për tifozëritë e dy skuadrave që të zbatojnë rregullat dhe ligjin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco