Ish-futbollisti italian kritikon Lukakun: Nuk është sulmues i madh

Ish-futbollisti italian kritikon Lukakun: Nuk është sulmues i madh

11:06, 18/10/2021

Romelu Lukaku ishte një nga transferimet më të bujshme të merkatos së verës që lamë pas, me Chelsean që pagoi plot 115 milionë euro për ta rikthyer sulmuesin belg në “Stamford Bridge”.

Debutimi i tij ishte perfekt, me një gol ndaj Arsenalit e më pas dy të tjerë ndaj Aston Villës e një ndaj Zenitit në Ligën e Kampionëve, por entuziazmi i londinezëve u venit shpejt.

Sulmuesi belg nuk shënon më prej 6 ndeshjesh, katër prej të cilave në kampionat, një në FA Cup e një në Champions, ndërsa tashmë kritikët kanë rihapur teorinë se Lukaku është më i ngadaltë se duhet për një kampionat si ai anglez.

Së fundi ai që e ka kritikuar ashpër Lukakun, ka qenë Paolo Di Canio, ish-sulmues italian, i cili ka një eksperiencë të konsiderueshme edhe në Premier League, ku ka luajtur me klube si West Ham apo Sheffield Wednesday.

“Chelsea fiton dhe mban vendin e parë, por Lukaku nuk shënon prej 6 javësh. Përfundimisht mund të themi se ai është një lojtar funksional, njësoj siç ishte Llorente te Juventusi i Contes, por kurrsesi një sulmues i madh. Edhe Llorente te Juventusi i Contes shënoi 16 gola, asnjë me penallti. Thjesht Lukaku është pak më i fortë, por jo një sulmues i madh”, deklaroi Di Canio.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco