Kualifikueset e Botërorit/ Brazili ka një hero të ri, Martniez nderon Argjentinën

Kualifikueset e Botërorit/ Brazili ka një hero të ri, Martniez nderon Argjentinën

08:36, 15/10/2021

U luajtën ndeshjet e raundit të 12 -të të kualifikueseve të Amerikës së Jugut për Kupën e Botës 2022 dhe siç skuadrat e mëdha Brazili dhe Argjentina arritën të fitonin.

Sigurisht, ne do t’i shohim dy kombëtaret e famshme në Katar, teksa Brazili arriti fitoren e 10 -të në eliminatore, falë triumfit 4: 1 kundër Uruguajit.

Brazilianët kanë një hero të ri dhe ky është Raphinha i Leeds, i cili luajti në mënyrë fantastike në grumbullimin e parë me fanellën e ekipit kombëtar. Sulmuesi i Leeds realizoi një dygolësh, ndërsa Neymar dhe Gabriel Jesus shënuan nga një. Golin e nderit për uruguajanët  e realizoi Luis Suarez.

Raphinha mori pjesë në katër gola, si golashënues ose si asistues, në tre ndeshjet e para me fanellën e Brazilit.

Ndërsa, Argjentina triumfoi kundër Perusë me rezultatin 1: 0, teksa goli i vetëm i sfidës u realizua nga Lautaro Martinez me një goditje me kokë nga minuta e 43 -të.

Lionel Messi dhe ekipi mund të kishin mbetur pa pikët e pritshme, por Yoshimar Yotun humbi penalltinë përballë Emilo Martniez.

Kili u kthye në luftë për një vend në Kupën e Botës, falë triumfit 3: 0 kundër Venezuelës. Me dy fitore radhazi, kilianët harruan fillimin e keq të kampeticionit, teksa dhe janë vetëm tre pikë larg pozicioneve që çojnë në Katar.

Kolumbia dhe Ekuadori e mbyllën sfidën pa gola, ndërsa Bolivia ishte bindëse kundër Paraguait dhe festoi me rezultatin 4: 0.

Kualifikuesit e Kupës së Botës, Raundi 12:

Brazil - Uruguaj 4: 1

 

Kolumbi - Ekuador 0: 0

 

Bolivi - Paraguai 4: 0

 

Argjentinë - Peru 1: 0

 

Kili - Venezuela 3: 0

 

Tabela:

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco