Shpëtimin e kërkon nga gjermanët/ Tuchel, trajneri që emocionon Laportan

Shpëtimin e kërkon nga gjermanët/ Tuchel, trajneri që emocionon Laportan

10:21, 01/10/2021

FC Barcelona, e udhëhequr nga Joan Laporta , ka shikuar drejt futbollit gjerman për shumë muaj dhe, më konkretisht, drejt stolave të tij. Në fakt, presidenti aktual tashmë ishte i interesuar për disa trajnerë para se të bëhej president, në mes të fushatës elektorale, për të mbledhur informacion prej tyre. Atyre u pëlqejnë metodat e tyre moderne, në të cilat performanca e lojtarit analizohet në detaje, duke kaluar të gjitha llojet e parametrave dhe metrikave, të gjitha të përziera me një bazë të madhe taktike dhe kërkesa në përgatitjen fizike.

Sigurisht, një grup i suksesshëm i trajnerëve gjermanë po tërheq vëmendjen, duke filluar me Jürgen Klopp i cili fitoi Ligën e Kampionëve në vitin 2019 me Liverpoolin. Në vitin 2020 u ngrit nga Bayern Munich me Hansi Flick që e drejtoi atë. Dhe verën e kaluar, ai që e pushtoi ishte Thomas Tuchel me Chelsea, një ekip që e mori në mes të sezonit në një rrëmujë dhe u shndërrua në kampion evropian, duke likuiduar, ndër të tjera, Real Madridin në gjysmëfinale dhe Mançesterin e Pep Guardiolës në finalen e madhe.

Në këtë kuptim, Tuchel është trajneri gjerman që Joan Laporta e pëlqen më shumë, në një nivel të përgjithshëm. Problemi është se ai ka një kontratë me Chelsea deri në vitin 2024, duke pasur parasysh se pas fitimit të Ligës së Kampionëve, angazhimi i tij u zgjat për dy sezone të tjera, të cilat fillimisht skaduan në 2022.

Në qarqet intime, dhe kur pyetet për trajnerët e tij të preferuar, Laporta gjithmonë citon Tuchel sepse e sheh atë si një trajner modern, të përgatitur mirë për konkurrencë të lartë, një studiues i shkëlqyeshëm dhe një djalë që di të motivojë shumë dhe mirë lojtarët e tij.

Në këtë kuptim, Klopp është gjithashtu një trajner që Laporta e ka ndjekur nga afër për një kohë të gjatë, duke qenë se përveçse një trajner që triumfoi me Borussia Dortmund dhe Liverpool, ai ka një komponent të madh të karizmës dhe ekipet e tij kanë tendencë të jenë shumë intensive. Në nivelin taktik, ai zakonisht luan një presion dhe vertikal 4-3-3, i cili arriti pikën e tij më të lartë me tridentin Salah-Firmino-Mané . Ashtu si Tuchel , Klopp ka një kontratë deri në vitin 2024, por verën e kaluar madje u përfol se ai mund të largohej, pasi kishte jetuar një sezon të vështirë me klubin 'e kuq'.

Dy trajnerë të tjerë që Laporta i pëlqen shumë janë Julian Nagelsmann , tani në Bayern Munich dhe Hansi Flick , aktualisht trajneri gjerman pasi u largua nga klubi bavarez si kampion evropian në vitin 2020. Në fakt, Flick ishte trajneri që solli atë humbje poshtërues 2-8 ndaj Barça e Quique Setién në Lisbonë.

Dhe si ideologu i të gjithëve, Ralf Rangnick, aktualisht në Lokomotiv Moskë dhe më parë në RB Leipzig dhe RB Salzburg. Pikërisht ky trajner veteran (63 vjeç) ka nga ata që e shohin atë si një urë perfekte për të marrë skuadrën tani dhe, në fund të sezonit aktual, i japin rrugë një gjerman tjetër si Tuchel ose Klopp. Problemi është se Rangnick gjithmonë dëshiron shumë fuqi në shumë fusha dhe që në Barça është e vështirë të jepet. Barça tashmë e ka kontaktuar verën e kaluar.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco