Real ka buxhetin më të madh në Spanjë, një rënie e jashtëzakonshme e Barcelonës

Real ka buxhetin më të madh në Spanjë, një rënie e jashtëzakonshme e Barcelonës

09:00, 01/10/2021

Skuadra e Real Madrid ka deri më tani buxhetin më të madh në La Liga për sezonin 2021/2022, ndërsa Barcelona, ​​pas largimit të yjeve më të mëdhenj, ra në pozitën e shtatë dhe buxheti i tyre u zvogëlua me gati 300 milionë euro.

Mediat spanjolle deklarojnë se Klubi Mbretëror, pavarësisht nga pandemia e koronavirusit dhe rinovimi i Stadiumit Santiago Bernabeu, ka rritur ndjeshëm buxhetin në krahasim me vitin e kaluar, duke arritur në gati 740 milionë euro (ishte 568 milionë euro).

Një rënie e madhe këtë sezon është regjistruar nga Barcelona, ​​e cila ra nga 382 milionë euro të vitit të kaluar në një buxhet prej vetëm 98 milionë, duke rënë në vendin e shtatë në Spanjë.

Pas Realit me buxhetin më të madh është Sevilla (200 milionë), ndërsa Atletico Madrid është në vendin e tretë me një buxhet pak më shumë se 170 milionë euro.

Villarreal është i katërti me një buxhet prej gati 160 milionë euro, dhe para Barcelonës janë Real Sociedad me 130 milionë euro dhe Athletic Bilbao me 110 milionë euro.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco