VIDEO/ Usyk theu Joshua-n para 70,000 spektatorëve dhe u shpall kampion bote në boks

VIDEO/ Usyk theu Joshua-n para 70,000 spektatorëve dhe u shpall kampion bote në boks

09:06, 26/09/2021

Boksieri ukrainas Oleksandar Usyk mundi bindshëm britanikun Anthony Joshua (117-112, 116-112, 115-113) para 70,000 spektatorëve në stadiumin Tottenham në Londër, duke u bërë kështu kampioni i ri botëror i boksit.

Usyk fitoi titujt e peshave të rënda në kategoritë WBA, IBF, WBO dhe IBO.

Kujtojmë, ky ishte një duel midis dy ish -kampionëve olimpikë pasi Joshua fitoi arin në Lojërat e Londrës 2012 në divizionin super të rëndë dhe Usyk në divizionin e peshave të rënda.

 Usyk arriti fitoren e tij të 19 -të në karrierë, në të cilën nuk ka humbur asnjë ndeshje të vetme, ndërsa Joshua regjistroi humbjen e tij të dytë në  karrierë, ku ka 24 fitore.

Usyk ishte pak më superior në raundin e parë, ndërsa Joshua ishte i qetë dhe kërkoi me durim shansin e tij. Sidoqoftë, të dy luftëtarët nuk bënë asgjë konkrete gjatë raundit të parë. Ndërssa në raundin e dytë Joshua ishte një kundërshtar më i dobët në ring, ndërsa Usyk dominoi.

Ukrainasi vazhdoi me dominim total në raundin e tretë në të cilin arriti të trondiste seriozisht Joshua, i cili u shpëtua nga zilja. Vetëm në raundin e katërt britaniku u zgjua duke goditur disa herë kundërshtarin.

 

 

Joshua u përfshi plotësisht në ndeshje në raundin e pestë dhe goditi ukrainasin me dorën e djathtë disa herë. Një përmbysje e plotë pasoi në raundin e gjashtë. Në atë pikë, ishte e qartë se ndeshja ishte e barabartë sepse tre raundet e para shkuan në Usyk dhe tre të tjerat për Joshua.

Më pas në raundin e shtatë një përmbysje e re e Usyk që dominoi plotësisht kundër Joshua, i cili në vazhdim të kësaj lufte të jashtëzakonshme u kthye në raundin e tetë që i shkoi britanikut.

Ishte raundi i nëntë që mund të thuhet se gjyqtarët vendosën se kujt do t’i shkonte ky duel. Të dy luftëtarët ndjenin dëmtime në fytyrë në raundin e dhjetë, kështu që syri i djathtë i Joshua ishte pothuajse i mbyllur, ndërsa fytyra e Usyku ishte duke gjakosur poshtë syrit të djathtë.

Në raundin e parafundit, ishte e qartë se Usyk ishte një hap më afër fitores me luftën e tij të madhe dhe se Joshua do të duhej të luftonte për gjithçka ose asgjë në raundin e fundit. Sidoqoftë, Joshua nuk bëri asgjë as në raundin e fundit dhe madje edhe zilja e shpëtoi nga rrëzimi.

Gjyqtarët atëherë, siç pritej, i dhanë fitoren Usyk, i cili kështu u bë kampioni i ri botëror i boksit në peshën e rëndë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco