Lajmi i fundit

SYRI TV LIVE/ 'Foltorja', Sali Berisha takim me demokratët në Dibër

Lewandowski fitoi Këpucën e Artë: Jam shumë krenar, duhet të...

Lewandowski fitoi Këpucën e Artë: Jam shumë krenar, duhet të...

18:53, 21/09/2021

Sulmuesi polak Robert Lewandowski ka marrë zyrtarisht Këpucën e Artë për golashënuesin më të mirë të sezonit të kaluar.

Sulmuesi i Bayern dominoi edhe një herë Bundesligën, duke shënuar 41 gola sezonin e kaluar si dhe duke thyer rekordin e të madhit Gerd Muller në Gjermani me 40 gola në Bundesliga në sezonin 1971/72.

"Jam shumë i lumtur, është një nder i madh. Unë do të doja të falënderoja familjen time, shokët e skuadrës, stafin e trajnerëve dhe të gjithë te Bayerni: Nuk mund t’i kisha fituar këto trofe pa mbështetjen e tyre. Në sport, ashtu si gjatë gjithë jetës, është thelbësore të vlerësojmë dhe mbështesim njëri -tjetrin, të përpiqemi të jemi një model për të tjerët.

Kjo është arsyeja pse unë ia kushtoj këtë çmim të gjithë njerëzve që janë pranë meje çdo ditë. Unë jam shumë i lumtur me atë që ne kemi arritur së bashku si një ekip. Një mijë falënderime," tha Lewandowski, i cili mori çmimin në Allianz Arena.

Lewandowski po shkëlqen edhe këtë sezon, duke shënuar 11 gola në vetëm shtatë paraqitje në të gjitha kompeticionet.

Kojtojmë, fituesi gjashtë herë i Këpucës së Artë Lionel Messi zuri vendin e dytë me 30 gola, ndërsa Cristiano Ronaldo ishte i treti me 29 gola.

Kujtojmë, sezonin e kaluar Këpucën e Artë e fitoi sulmuesi i Lazios, Ciro Immobile.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco