Koeman zhvat Barcelonën, ja sa milionë përfiton nëse nuk është trajneri në sezonin e ardhshëm

Koeman zhvat Barcelonën, ja sa milionë përfiton nëse nuk është trajneri në sezonin e ardhshëm

14:19, 20/09/2021

Kontrata e Ronald Koeman me Barcelonën skadon verën e ardhshme, në qershor 2022, dhe rinovimi i tij me klubin nuk është rënë dakord. Në rast se të dyja palët nuk bien dakord të zgjasin qëndrimin e tij, holandezi do të vendoset për një shpagim të mirë.

Forma jokonsistente e katalanasve që kur ai mori drejtimin në fillim të 2020/21 ka çuar në shumë kritika ndaj trajnerit, dhe duket se nuk ka gjasa që ai të jetë në stol për një sezon të tretë.

Por, sipas El Club de la Mitjanit, Barcelona do të duhet të paguajë gjashtë milionë euro për Koeman nëse ata vendosin kundër rinovimit të kontratës së tij.

Raporti thotë se një klauzolë është përfshirë në kontratën e tij aktuale, dhe është futur nga Josep Maria Bartomeu , duke deklaruar se trajnerit do t’i paguhet shuma që lidhet me kompensimin që trajneri i pagoi Shoqatës Mbretërore të Futbollit Holandez për t’i dhënë fund kontratë për t’iu bashkuar Barcelonës .

Koeman është i vetëdijshëm se ai është nën presion në Camp Nou, dhe ka pasur spekulime se ai madje mund të përballet me shkarkimin nëse rezultatet nuk përmirësohen menjëherë.

Nëse Barcelona e shkarkon atë para përfundimit të sezonit, El Club de la Mitjanit ka thënë se do t'i duhet t'i paguajë atij rreth 14 milionë euro kompensim.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco