'Bombë' në futbollin evropian: Ndalim dy vjeçar për skuadrat Juventus, Real...

'Bombë' në futbollin evropian: Ndalim dy vjeçar për skuadrat Juventus, Real...

08:14, 06/05/2021

Çështja e Superlegës vazhdon të mbetet në terren. 

Të katër klubet që nuk janë tërhequr ende nga projekti ( Juve, Milano, Reali dhe Barcelona ) rrezikojnë të përjashtohen nga dy edicionet e ardhshme të Champions dhe Europa League .

 Lajmi u dha nga rrjeti ESPN, duke shpjeguar se Uefa do të ishte e gatshme të merrte masa shumë të ashpra .

Sipas artikullit, ekziston një mundësi në tryezë për të vendosur penalltinë ndaj Milanit, Juventusit, Barcelonës dhe Real Madridit, pasi ata nuk e ndanë pozicionin e tyre nga ESL, duke mbetur anëtarë aktivë!

"Federata Evropiane ka kaluar 10 ditët e fundit duke diskutuar me 12 klubet në një përpjekje për të rënë dakord mbi një dënim minimal dhe për të arritur një angazhim zyrtar dhe përfundimtar që ata nuk do të përpiqen më të ndjekin rrugën e Superligës Evropiane. Deri të mërkurën, sipas burimeve, ata kanë gjetur gjuhë të përbashkët me shtatë klube: Arsenal, Atletico, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United dhe Tottenham. Ai ishte afër një marrëveshje me Interin, edhe pse nuk është arritur ende'.shkruhet në artikull.

"Katër klubet e mbetura  besojnë se ata janë në një pozitë të fortë duke marrë parasysh se ata kërkuan lejen e UEFA-s për njohje dhe për të drejtuar turneun e ri dhe nuk u përpoqën të prisnin lidhjet e tyre me UEFA. Nëse 9 nga 12 klubet që u angazhuan në Super League Evropiane largohen zyrtarisht, atëherë projekti do të përfundojë zyrtarisht," shton artikulli.

Mbetet të shihet nëse do të ketë ndonjë zhvillim apo raportimi amerikan do të mbetet në një nivel teorik.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco