Supersfida sonte në Etihad: Manchester City synon të parën, PSG finalen e dytë të Ligës së Kampionëve

Supersfida sonte në Etihad: Manchester City synon të parën, PSG finalen e dytë të Ligës së Kampionëve

09:18, 04/05/2021

Sonte, në orën 21:00, do të luhet ndeshja e kthimit për gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve në Etihad, ku Manchester City pret PSG-në.

“Qytetarët” janë me një këmbë në finalen (për herë të parë në histori) e Ligës së Kampioneve, pasi  fituan në ndeshjen e parë me rezultatin 2-1, falë golave ​​të  Kevin de Bruyne dhe Riyad Mahrez.

"Ata do të jenë aq të rrezikshëm sa në ndeshjen e parë. Kanë një trajner të zgjuar dhe mund të përshtaten me çdo situatë, dhe nuk e di se si do të luajnë në këtë ndeshje. Dëshira jonë për të shkuar në finale është normale, por ne duhet të përqendrohemi në lojën tonë, kështu që edhe nëse diçka shkon keq për ne, duhet të qëndrojmë të qetë. Do të përpiqemi të imponojmë stilin tonë të lojës sa më shumë që të jetë e mundur. Ne duhet të mbrohemi mirë, të jemi të durueshëm dhe të përpiqemi të shënojmë gola, "tha trajneri i Manchester City-t, Pep Guardiola, i cili do të ketë të gjithë lojtarët në dispozicion.

PSG, që kaloi në epërsi në ndeshjen e parë me një gol të Marquinhos, nuk duhet të presin, por lojtarët e klubit parisien duhet të luajnë ndeshjen më të mirë të këtij sezoni për t'u kualifikuar në finalen e elitës së futbollit evropian për të dytin vit radhazi.

"Në futboll gjithmonë duhet të besosh te suksesi. Ne do të përpiqemi të fitojmë, e dimë se na duhen të paktën dy gola. Sigurisht që ndiejmë pak presion, por në futboll gjëja më e rëndësishme është të përpiqesh të fitosh", tha trajneri i PSG-së. Mauricio Pochettino, i cili nuk do të ketë mbrojtësin e majtë ( i dëmtuar) Juan Bernat, por edhe Idriss Gueye, i cili mori një karton të kuq në ndeshjen e parë.

Por një problem i madh për të do të jetë dëmtimi i muskujve të Kylian Mbappe, i cili sipas informacioneve aktuale nuk do ta nisë si titullar dhe do të presë rastin nga pankina.

Formacionet e mundshme

Manchester City: Ederson, Ëalker, Stones, Dias, Cancelo, Rodri, Gündogan, Mahrez, Silva, Foden dhe De Bruyne.

PSG: Navas, Florenzi, Marquinhos, Kimpembe, Diallo, Verratti, Paredes, Di Maria, Neymar, Draxler dhe Icardi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco