Zyrtare, lind Super League e re, me Juve, Real Madrit dhe Man UTD

Zyrtare, lind Super League e re, me Juve, Real Madrit dhe Man UTD

08:35, 19/04/2021

" Dymbëdhjetë klube të futbollit evropian njoftuan sot bashkërisht një marrëveshje për të ngritur një garë të re futbolli në mesjavë, Super League, e drejtuar nga Klubet Themeluese ": një shënim i njoftuar zyrtarisht. 

"AC Milan , Arsenal FC, Atlético Madrid , Chelsea FC, FC Barcelona , FC Internazionale Milano, Juventus FC, Liverpool FC, Manchester City, Manchester United , Real Madrid CF dhe TottenhamHotspur janë bashkuar të gjithë si Klube Themeluese. Tre klube të tjera pritet të bashkohen si Klube Themeluese përpara sezonit përurues, i cili duhet të fillojë sa më shpejt të jetë e mundur ".

Superlega, shënimi zyrtar

" Në të ardhmen - lexon shënimin - Klubet Themeluese shpresojnë të fillojnë konsultimet me UEFA dhe FIFA në mënyrë që të punojnë së bashku dhe të bashkëpunojnë për të arritur rezultatet më të mira të mundshme për Ligën e re dhe për futbollin në tërësi. Super Liga vjen në një kohë kur pandemia globale ka përshpejtuar paqëndrueshmërinë e modelit aktual ekonomik të futbollit evropian. Për më tepër, për disa vite tani, Klubet Themeluese i kanë vendosur vetes qëllimin për të përmirësuar cilësinë dhe intensitetin e garave aktuale Evropiane gjatë çdo sezoni, dhe për të krijuar një format që lejon klubet kryesore dhe lojtarët e tyre të garojnë rregullisht ".

Shënimi nënvizon se " pandemia ka theksuar nevojën për një vizion strategjik dhe një qasje të qëndrueshme nga pikëpamja komerciale për të rritur vlerën dhe mbështetjen për të mirën e të gjithë piramidës evropiane të futbollit. Në muajt e fundit, një dialog i gjerë është zhvilluar  me palët e interesuara të futbollit në lidhje me formatin e ardhshëm të garave evropiane. Klubet Themeluese besojnë se masat e propozuara pas këtyre bisedimeve nuk përfaqësojnë një zgjidhje për çështjet kryesore, duke përfshirë nevojën për të ofruar ndeshje me cilësi më të mirë dhe burime shtesë financiare për të gjithë piramidën e futbollit " .

Superlega, formati i ri

Formati i garës parashikon " 20 klube pjesëmarrëse, përfshirë 15 Klube Themeluese dhe një mekanizëm kualifikimi për 5 ekipe të tjera, të cilat do të zgjidhen çdo vit bazuar në rezultatet e arritura në sezonin e mëparshëm; Ndeshjet e Mesjavës me të gjitha klubet pjesëmarrëse që vazhdojnë të garojnë në ligat kombëtare, duke ruajtur orarin tradicional të ndeshjeve kombëtare që do të mbetet zemra e garave të klubeve.

"Turneu i ri vjetor do të sigurojë një rritje ekonomike dukshëm më të lartë - vazhdon shënimi -dhe mbështetje për futbollin evropian përmes një angazhimi afatgjatë për të paguar kontribute solidariteti pa një tavan, i cili do të rritet në përputhje me të ardhurat e kampionatit. 

Këto kontribute të solidaritetit do të jenë dukshëm më të larta se ato të gjeneruara nga konkursi aktual evropian dhe pritet të tejkalojnë 10 miliardë euro gjatë periudhës fillestare të angazhimit të klubeve. 

Për më tepër, turneu do të ndërtohet mbi një bazë të qëndrueshme financiare me të gjitha Klubet Themeluese që i përmbahen një kornize shpenzimesh.

 Në këmbim të angazhimit të tyre, Klubet Themeluese do të marrin një kontribut të vetëm prej 3.5 miliardë euro për të mbështetur planet e tyre të investimeve në infrastrukturë dhe për të kompensuar ndikimin e pandemisë Covid-19 . "

Superlega, presidenti i Florentino Perez

Florentino Pérez , presidenti i Real Madrid CF dhe presidenti i parë i Super League, tha: " Ne do ta ndihmojmë futbollin në çdo nivel dhe do ta sjellim atë në vendin e duhur në botë. Futbolli është i vetmi sport me të vërtetë global me më shumë se katër miliard tifozë dhe përgjegjësia e ne klubeve të mëdha është t'u përgjigjemi dëshirave të tyre ".

Superlega, nënkryetar i Agnelli

Duke mbështetur ligën e re evropiane, Andrea Agnelli , president i Juventus dhe nënkryetar i Super League, tha: " 12 Klubet Themeluese kanë një bazë tifozësh që tejkalon një miliard njerëz në të gjithë botën dhe një rekord prej 99 trofesh në një nivel kontinental. Moment kritik ne kemi ardhur së bashku për të lejuar transformimin e konkurrencës evropiane, duke e vendosur lojën që duam në një rrugë afatgjatë të zhvillimit të qëndrueshëm, me një mekanizëm solidariteti të rritur shumë, duke garantuar tifozët dhe entuziastët një program ndeshje që di si të ushqejë dëshirën e tyre për futbollin dhe, në të njëjtën kohë, të sigurojë një shembull pozitiv dhe tërheqës ".

Super League, Glazer Nënkryetar

Joel Glazer , bashkë-kryetar i Manchester United dhe nënkryetar i Super League, shtoi: " Duke sjellë së bashku klubet dhe lojtarët më të mirë në botë për të garuar gjatë gjithë sezonit, Super League do të hapë një kapitull të ri për futbollin evropian, duke siguruar një botë- konkurrenca në klasë dhe lehtësitë, si dhe rritja e mbështetjes financiare për piramidën e futbollit si një e tërë ".

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco