Finalja e Kupës së Mbretit/ Athletic Bilbao sfidon Barcelonën, ja si rreshtohen skuadrat

Finalja e Kupës së Mbretit/ Athletic Bilbao sfidon Barcelonën, ja si rreshtohen skuadrat

21:02, 17/04/2021

Disa ditë pas humbjes 1-0 kundër Real Sociedad në finalen e Kupës së Mbretit 2020, Athletic Bilbao përballet me Barcelonën për edicionin 2021.

Në Sevilje, Baskët zgjedhin të luajnë me një formacion  4-4-2 me Unai Simon në portë. Oscar De Marcos, Yeray Alvarez, Inigo Martinez dhe Mikel Balenziaga përbëjnë mbrojtjen ndërsa në mesfushë rreshtohen Alex Berenguer, Dani Garcia, Unai Lopez dhe Iker Muniain. Raul Garcia dhe Inaki Ëilliams janë partnerë në sulm.

Nga ana tjetër, Barcelona luan me 3-5-2 me Marc-André ter Stegen në katërkëndëshin e portës. Oscar Mingueza, Gerard Piqué dhe Clément Lenglet formojnë mbrojtjen. Sergio Busquets është rreshtuar si mesfushorëmbrojtës së bashku me Frenkie de Jong dhe Pedri ndërsa rolet e pistonit i kanë Sergiño Dest dhe Jordi Alba. Në fund, Lionel Messi dhe Antoine Griezmann formojnë vijën sulmuese.

Formacionet zyrtare:

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco