Olympiakos kurorëzohet kampion Ahmed Hassan

Olympiakos kurorëzohet kampion

07:42, 12/04/2021

Olympiakos ka siguruar matematikisht titullin e tij të dytë radhazi në Super League dhe të 46-in në përgjithësi, pasi mundi Panathinaikos të dielën, ndërsa Aris pësoi një përmbysje në AEK.

Në një derbi të Tivalëve të Përjetshëm të mbushur me aksion në Pire, Olympiakos erdhi për të mposhtur Panathinaikos 3-1 të dielën dhe për të krijuar një epërsi të padiskutueshme prej 22 pikësh në krye të tabelës, me shtatë ndeshje të mbetura për të luajtur.

Panathinaikos kaloi në epërsi me një penallti të Federico Macheda menjëherë pas pikës, por zëvendësuesi Ahmed Hassan barazoi .

Vetëm pasi Panathinaikos mbeti me 10 lojtarë, përmes kartonit të dytë të verdhë që iu dha Achilleas Pougouras, Olympiakos arriti të kalonte përpara me Hassan përsëri, para se Bruma të vinte qershinë mbi tortë me goditjen e fundit në lojë.

Olympiakos ka arritur 76 pikë, me Aris në 54 pasi ai ra me rezultatin 3-1 në shtëpi ndaj AEK.

Të Verdhët e Athinës kryesuan 3-0 nga minuta e 37-të, me goditje dënimi nga Muamer Tankovic dhe Karim Ansarifard dhe një gol nga Stavros Vassilantonopulos, para se Aris të shënonte një gol ngushëllimi me anë të Daniel Mancini në pjesën e dytë.

AEK është bashkuar me PAOK në 51 pikë, ndërsa PAOK barazoi 1-1 në Asteras Tripolis. Klubi i Selanikut udhëhoqi me Karol Sëiderski, por Asteras barazoi për të arritur 44 pikë, pesë më pak se Panathinaikos i vendosur në vendin e pestë.

Në playout të shtunën, Larissa shënoi një triumf mahnitës 1-0 në Atromitos për të ikur nga fundi i tabelës, ku Panetolikos tani ka rënë për shkak të humbjes 3-1 në Volos.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco