Fitoi betejën me Covid - 19, flet Galliani: Dhjetë ditë makth, virusi është i tmerrshëm

Fitoi betejën me Covid - 19, flet Galliani: Dhjetë ditë makth, virusi është i tmerrshëm

12:24, 28/03/2021

Për fat të mirë, Adriano Galliani e fitoi betejën me Covid-19. Ishin ditë të vështira për drejtorin e Monza, i cili i tregoi përvojën e tij “Gazzetta dello Sport”: "Dhjetë ditë në kujdes intensiv, 10 ditë makth. Pata një pneumoni shumë serioze bilaterale, kisha frikë se mos vdisja".

A ju kujtohet se si u infektuat?

"Në mënyrë perfekte, kjo ndodhi të dielën e derbit me Interin. Pas ndeshjes shkova në Romë për zgjedhjet federale, udhëtova me Marottan, Ausilio dhe Capellini dhe darkuam në hotel. Tavolina ishte e vogël, rezultati: dy javë më vonë fillova të ndjehesha keq, po merrja frymë me shumë vështirësi dhe shkova me ambulancë në urgjencë në San Raffaele dhe pas testeve, mjekët vendosën të më shtronin në spital menjëherë. Kisha oksigjen 24 orë në ditë, në kujdesin intensiv nuk ka dritare dhe unë jam klaustrofobike. Pastaj, më në fund, u testova negativisht dhe më çuan në pavijon, ku qëndrova edhe për dhjetë ditë të tjera ".

Çfarë do t’i thuash njerëzve që nuk besojnë në ekzistencën e Covid-19?

"Është çmenduri të mendosh se ky virus nuk ekziston ose duhet të jesh budalla. Është një gjë e tmerrshme. Ju merret fryma, ndien se po vdisni".

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco