Fondi i Investimeve Publike nga Arabia Saudite mund të blejë Interin

Fondi i Investimeve Publike nga Arabia Saudite mund të blejë Interin

11:42, 03/03/2021

Ndërsa Nikos Stathopoulos , menaxheri i lartë i BC Partners, flet për herë të parë në lidhje me negociatat që po zhvillohen për të marrë shumicën e Interit , në të vërtetë fondi më i afërt për të arritur një marrëveshje me grupin Suning do të ishte Fondi i Investimeve Publike (Pif ) nga Arabia Saudite. 

Me seli në kryeqytetin, Rihad, është ndër fondet më të mëdha të pasurisë sovrane në botë me një aset totale të vlerësuar prej 347 miliardë dollarësh dhe u themelua me qëllim të investimit në emër të qeverisë së Arabisë Saudite.

 Operacionet menaxhohen nga Yassir al Rumayyan, i cili aktualisht menaxhon një portofol me afërsisht 200 pasuri të ndryshme (përfshirë aksionet në Boeing, Facebook dhe Disney). 

Fushat e saj të veprimit përfshijnë aviacionin, naftën, gazin dhe argëtimin. 

Dhe pikërisht këtu do të hynte interesi për Interin. 

Me sa duket, vlerësimet e vazhdueshme janë më pranë kërkesave të grupit Nanjing , krahasuar me ofertën e paraqitur javët e fundit nga Partnerët BC.

Konfirmimi i interesit të Partnerëve BC për Interin

Sidoqoftë, në një intervistë për "Bloomberg", kur u pyet për Interin, Stathopoulos shpjegoi:

" Padyshim që nuk mund të komentoj mbi marrëveshjet që nuk janë bërë, por sigurisht që po konsiderojmë të investojmë në sport, qoftë një kampionat apo klub. Dhe, sipas mendimit tim, klubi duhet të ketë një shans të lartë për të garuar në nivelin më të lartë ». 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco