Fakte interesante: 10 lojtarët më të vjetër që kanë marrë pjesë në një Kupë Bote

Fakte interesante: 10 lojtarët më të vjetër që kanë marrë pjesë në një Kupë Bote

10:03, 18/01/2021

Të garosh në një Kupë Bote është arritja më e lartë për çdo lojtar futbolli dhe ta bësh atë në ekipin kombëtar të vendit tënd kur të jesh në të 40-at, është një arritje edhe më e madhe.

 Çdo lojtar i vetëm në këtë listë ishte në të 40-at e tyre ose shumë afër kur ata luajtën në Kupën e Botës për herë të fundit. 

Të gjithë këta lojtarë kishin karriera të gjata dhe shumë rekorde të vendosura të cilat qëndrojnë edhe sot.

Me përjashtim të Ángel Labruna dhe Roger Milla, të gjithë lojtarët më të vjetër të Kupës së Botës ishin portierë.

10. Gelngel Labruna (28 shtator 1918 - 20 shtator 1983)

Mosha në kohën e kupës së botës: 39 vjeç, 8 muaj, 18 ditë

Data kur ka luajtur: 15 qershor 1958 ( Argjentina kundër  Çekosllovakisë)

Skuadra : Kombëtarja e Argjentinës

ImageGelngel Labruna është lojtari i vetëm në këtë listë që nuk jeton më, sepse ai ka luajtur gjysmë shekulli më parë. Për më tepër, Labruna është një nga lojtarët e paktë që nuk ishte portier. Labruna ishte një sulmues për Kombëtaren e Argjentinës dhe u paraqit në 37 ndeshje. Argjentina arriti në fazën e fundit të Kupës së Botës 1958 kur Labruna ishte gati 40 vjeç. Ekipi humbi ndeshjen e tyre të fundit nga Çekosllovakia. Gjatë kohës së tij me Ekipin Kombëtar të Argjentinës, Labruna shënoi 17 gola. Gelngel Labruna ishte pjesë e ekipit legjendar të River Plate së bashku me Juan Carlos Muñoz, José Manuel Moreno, Adolfo Pedernera dhe Félix Loustau, të cilët ishin disa nga futbollistët më të mirë të kohës së tyre.

9. David James

Mosha në kohën e Kupës e Botës: 39 vjeç, 10 muaj, 26 ditë

Data kur ka luajtur: 27 qershor 2010 (Anglia kundër Gjermanisë)

Skuadra: Kombëtarja e Anglisë

Pozicioni: Portier

ImageDavid James është një tjetër portier i cili kishte një karrierë të gjatë dhe u shfaq në Kupën e Botës FIFA në një moshë kur shumica futbollistëve tërhiqen. James ksihte festuar 40 vjetorin, kur ai luajti në ndeshjen e tij të fundit e Kupës së Botës më 27 qershor 2010  Anglia kundër Gjermanisë. Anglia u mund nga Gjermania, 4 - 1, e cila ishte diferenca më e madhe e humbjes së Anglisë ndonjëherë në një finale të Kupës së Botës.

James u tërhoq nga futbolli profesionist në 2014, pasi luajti për Kerala Blasters FC për një vit dhe gjithashtu shërbeu si menaxher i ekipit. Në 2018, James u kthye si menaxher i ekipit, por u shkarkua pas një serie humbjesh,11-ndeshjesh.

8. Jim Leighton

Mosha në kohën e Kupës së Botës: 39 vjeç, 10 muaj, 30 ditë

Data e lojës: 23 qershor 1998

Skuadra: KOmbëtarja e Skocisë

Pozicioni : Portier

ImageSi shumë nga lojtarët e tjerë në këtë listë, Jim Leighton përfaqësoi ekipin e tij kombëtar (Skoci) në disa turne të Kupës së Botës. Leighton mori pjesë në ekipin  eKombëres në 1982, 1986, 1990 dhe për herë të fundit në 1998. Gjatë paraqitjes së fundit në një Kupë Bote, Leighton ishte gati 40 vjeç. Fatkeqësisht, ky nuk ishte një vit i mirë për Skocinë pasi ekipi shënoi vetëm një pikë dhe nuk arriti të dilte në raundin e parë. 

7.Ali Boumnijel

Mosha në Kupën e botës: 40 vjet, 2 muaj, 10 ditë

Data e lojës: 23 qershor 2006

Skuadra: Ekipi Kombëtar i Tunizisë

Pozicioni: Portier

ImageAli Boumnijel mund të mos ketë pasur një karrierë aq të frytshme sa disa nga lojtarët e tjerë në këtë listë, por u njoh në vitin 2006 për të qenë lojtari më i vjetër, në moshën 40 vjeç, në Kupën e Botës atë vit. Boumnijel është gjithashtu lojtari i pestë më i vjetër për të garuar në fazën finale të Kupës së Botës.

Boumnijel kishte një karrierë të gjatë, e cila filloi në 1988 dhe përfundoi në 2007, kur trajneri i ri i Club Africaain Tunis, Abdelhak Benchikha, e largoi atë nga lista e ekipit. Që atëherë, Boumnijel ka pasur punë të ndryshme si trajnerë me Ekipin Kombëtar të Tunizisë, Klubin Sportiv Umm Salal, Kombëtaren e Kinës, Étoile du Sahel dhe Klubin e Futbollit Sochaux-Montbéliard.

6. Dino Zoff 

Mosha në kohën e Kupës së Botës: 40 vjeç, 4 muaj, 13 ditë

Data e lojës: 11 korrik 1982

Skuadra: Kombëtarja e Italisë

Pozicioni: Portier

ImageDino Zoff mund të mos jetë lojtari më i vjetër i Kupës së Botës, por ai është fituesi më i vjetër i Kupës së Botës! Zoff ishte 40 vjeç kur Italia fitoi, 3 - 1, ndaj Gjermanisë Perëndimore në finalet e Kupës së Botës 1982. Me të drejtë, Zoff, i cili ishte kapiten i ekipit fitues , vlerësohet si një nga arsyet më të mëdha që Italia fitoi atë vit. Zoff u zgjodh portieri më i mirë i Kupës Botërore të atij viti. Zoff konsiderohet gjerësisht një nga portierët më të mirë të të gjitha kohërave. Ai u emërua portieri i 3 -të më i mirë nga Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS), pas Lev Yashin dhe Gordon Banks.

7.Peter Shilton

Mosha në kohën e Kupës së Botës: 40 vjeç, 9 muaj, 19 ditë

Data e lojës: 7 korrik 1990

Skuadra: Kombëtarja e Anglisë

Pozicioni: Portier

ImagePeter Shilton është një tjetër anëtar i grupit të futbollistëve në të 40-at e tyre që luajtën gjatë një Kupe Bote FIFA. Shilton i kishte mbushur 41 vjeç, kur ai konkuroi në play-off lojë 1990 vendin e tretë në mes të Anglisë dhe Italisë. Megjithëse jo domosdoshmërisht diçka për t’u mbajtur mend, Shilton bëri një gabim i cili lejoi Robert Baggio të zgjidhte atë dhe që Italia të shënonte dhe të fitonte ndeshjen. 

6.Pat Jennings 

Mosha në kohën e Kupës së BOtës: 41 vjeç

Data e lojës: 12 qershor 1986

Skuadra: Ekipi Kombëtar i Iralndës së Veriut

Pozicioni: Portier

ImagePat Jennings festoi 41 vjetorim kur luajti në një ndeshje të Kupës së Botës 1986 kundër Brazilit. Për fat të keq, Irlanda e Veriut humbi ndeshjen dhe Jennings u tërhoq nga futbolli profesionist pas Kupës së Botës. Jennings kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij duke luajtur për Tottenham Hotspurs dhe konsiderohet si një nga portierët më të mirë britanikë të të gjitha kohërave. Pas pensionit të tij, Jennings u kthye në Tottenham Hotspurs në 1993 si trajner i portierëve të ekipit, një pozicion që ai ende mban.

3.Roger Milla

Mosha në kkoëhn e KUpës së Botës: 42 vjeç, 1 muaj, 8 ditë

Data e lojës: 28 qershor 1994

Skuadra: Ekipi Kombëtar i Kamerunit

Pizicioni: Sulmues

ImageDerisa Faryd Mondragón theu rekordin e tij në 2014, Roger Milla ishte i njohur si lojtari më i vjetër që garoi në një Kupë Bote. Në ndeshjen e vitit 1994 midis Kamerunit dhe Rusisë, Milla ishte 42 vjeç. Edhe pse ai nuk e mban më këtë rekord, Milla është ende golashënuesi më i vjetër në një turne të Kupës së Botës, një rekord që qëndron për gati 30 vjet. Milla gjithashtu kishte vendosur të njëjtin rekord kur luajti në Kupën e Botës 1990 në moshën 38 vjeç

2.Faryd Mondragón 

Mosah në kohën e Kupës së Botës: 43 vjeç, 3 ditë

Data e lojës: 24 qershor 2017

Skuadra: Ekipi Kombëtar i Kolumbisë

Pozicioni: Portier

ImageVetëm disa ditë pas ditëlindjes së tij të 43 -të në 2014, Faryd Mondragón vendosi rekordin për të qenë lojtari më i vjetër i Kupës së Botës FIFA në atë kohë. Ndërsa rekordi i tij është thyer që atëherë nga Essam El-Hadary, Mondragón është ende futbollisti më i vjetër që ka luajtur gjatë një ndeshje finale të grupeve të Kupës së Botës. Për fat të keq, Kolumbia u eliminua më vonë nga Brazili në çerekfinale dhe Mondragón njoftoi pensionin e tij. Karriera profesionale e Mondragón filloi me Deportivo Cali në 1990 dhe ai ishte në gjendje ta përfundonte kohën e tij si futbollist me ekipin e tij të parë.

 

1.Essam El-Hadary

Mosha në kohën e Kupës së Botës: 45 vjeç, 5 muaj, 10 ditë

Data e lojës: 25 qershor 2018

Skuadra : Kombëtarja e Egjiptit

Pozicioni: Portier

ImageEssam El-Hadary bëri histori në 2018 kur u bë lojtari më i vjetër që ka garuar në një Kupë Botërore FIFA në moshën 45 vjeç. Kjo ishte paraqitja e fundit e El-Hadary në një Kupë Botërore dhe hera e tij e fundit që luante si portier për skuadra kombëtare. El-Hadary aktualisht mban rekordin botëror Guinness për këtë arritje dhe ai ende nuk është thyer. Gjatë karrierës së tij të gjatë - duke përfshirë nga 1993 në 2019 - El-Hadary konkurroi në 150 lojëra të Kupës së Botës, e treta më e madhe për ekipin e Egjiptit. El-Hadary gjithashtu fitoi Kupën e Kombeve të Afrikës katër herë dhe u zgjodh si portieri më i mirë në tre nga ato turne.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco