Robert Lewandowski nuk njeh kufij, thyen rekordin e legjendës Gerd Muller

Robert Lewandowski nuk njeh kufij, thyen rekordin e legjendës Gerd Muller

21:29, 17/01/2021

Një tjetër arritje e Robert Lewandowskit. “Lojtari i Vitit 2020 i FIFA-s” duket se nuk njeh kufij.

Sot, në ndeshjen që Bayerni fitoi 2-1 ndaj Freiburgut, duke ndërprerë serinë e pesë fitoreve radhazi të rivalëve, sulmuesi polak shënoi golin e tij të 21-të në kampionat, duke vendosur një rekord të ri në Bundesligë.

Në përfundim të gjysmës së sezonit (Bayerni është kampion i dimrit), askush nuk kishte shënuar kaq shumë gola (21).

Rekordi i mëparshëm, dhe nuk mund ishte ndryshe, i përkiste një legjende tjetër të Bayernit, Gerd Mullerit, i cili kishte shënuar 20 gola në 17 ndeshje në kampionatin e sezonit 1968-1969.

Tani Lewandowski do të përpiqet të thyejë një tjetër rekord të Mullerit, atë të numrit të golave ??të shënuar në një edicion të vetëm në Bundesligë.

Kampioni i botës në vitin 1974, i njohur si “der Bomber”, shënoi 40 gola në sezonin 1971-1972 (Muller gjithashtu fitoi Kampionatin Europian me Gjermaninë).

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco