Lionel Messi, dy gola larg rekordit historik

Lionel Messi, dy gola larg rekordit historik

12:21, 05/12/2020

Lionel Messi është një prej lojtarëve më të mëdhenj në historinë e futbollit. Sulmuesi argjentinas gjatë gjithë karrierës së tij ka kapërcyer një pafundësi rekordesh dhe shifrash personale.

Pavarësisht se nuk ka treguar më të mirën e tij në këtë edicion futbollistik (7 gola dhe 2 asistime),  “Pleshti” ka mundësinë të barazoi rekordin e Pele-s, për sa e përket golave të shënuar me fanellën e të njëjtit klub. Këtë arritje personale, 35 vjeçari mund ta bëjë në ndeshjen e ditës së sotme ndaj Cadiz në La Liga.

Në qoftë se shënon dy gola në takimin e sotëm, Messi do të arrinte në shifrën e 643 golave të realizuar me Barcelonën, po aq sa Pele me fanellën e Santos (1957 dhe 1974).  

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco