Tirana do të presë finalen europiane/ Për herë të parë në Air Albania do të luhet...

Tirana do të presë finalen europiane/ Për herë të parë në Air Albania do të luhet...

21:24, 02/12/2020

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë i Konferencës së Ligës që do të startojë vitin tjetër, përkrah Champions Leagues dhe Europa Leagues, do të luajë finalen e madhe në Tiranë, në “Air Albania” Stadium.

Stadiumi ynë kombëtar ishte kandidat për zhvillimin e Superkupës së Europës, sëbashku me Belfastin dhe Helsinkin, por në fund u arrit një konsensus dhe si rrjedhojë “Air Albania Stadium” përfitoi finalen e këtij kompeticioni i cili shumë shpejt do të shndërrohet në aktivitetin kryesor europian edhe për klubet Shqiptare.

Ditën e enjte komiteti ekzekutiv i UEFA-s pritet të zyrtarizojë Tiranën si vendin pritës të finales së madhe, një arritje kjo edhe në sajë të lobimit të presidentit të FSHF-s Armand Duka i cili prej mëse dy vitesh është pjesë e organit vendimmarrës të qeverisë europian të futbollit.

Zhvillimi i një finale të tillë sigurisht që përkthehet në shumë përftime për vendin jo vetëm në aspektin sportiv./ TCH

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco