FOTO/ Ndahet nga jeta ish-trajneri i Partizanit dhe i ekipit kombëtar

FOTO/ Ndahet nga jeta ish-trajneri i Partizanit dhe i ekipit kombëtar

21:29, 27/11/2020

Peshëngritja shqiptare ka humbur sot një tjetër figurë, pasi është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare Haki Agalliu.

Ai ka qenë peshëngritës dhe trajner i ekipit te Partizanit dhe ekipit Kombëtar që nga vitet 1960.

Image

Në vijim, ai ka kryer edhe detyrën e anëtarit të Komitetit Drejtues të Federatës Shqiptare të Peshëngritjes për 8 vjet, nga viti 2004,deri në 2008-ën, gjatë drejtimit të saj nga presidenti Esat Ademi.

Emri i Haki Agalliut është emër i respektuar i peshëngritjes shqiptare ne disa dekada dhe për këtë kontribut, Ademi e propozoi emrin e tij për dekorimin nga Federata Evropiane e Peshëngritjes (EWF), propozim që u miratua në vitin 2008.

Me ndarjen e tij nga jeta, shtanga shqiptare humb një tjetër peshë të rëndë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco