Komando Arjan Rizaj, çertifikatë ndërkombëte si kryetrajner i Arteve Marciale të Përziera

Komando Arjan Rizaj, çertifikatë ndërkombëte si kryetrajner i Arteve Marciale të Përziera

09:05, 22/07/2020

Arjan Rizaj, efektiv Komando i ushtrisë së Shqipërisë njoftoi se e mori certifikatën nga Federata Ndërkombëtare e Arteve Marciale të përziera (IMMAF)

Ai është President i Federatës Shqiptare të Ndeshjeve të Lira-MMA.

“Jam i gëzuar që jam në mesin e mbi 100 Kryetrajnerëve të IMMAF që u çertifikuan përmes kursit elektronike WADA gjatë fundjavës.

Federata Ndërkombëtare e Arteve Marciale të përziera (IMMAF) është regjistruar me sukses WADA ADeL, platformën anti-doping të mësimit elektronik (ADeL) duke ofruar informacion në të gjitha temat që lidhen me sportin e pastër dhe anti-doping.

Përmes qasjes në platformë, IMMAF tani mund të ofrojë kurse të zgjeruara për atletët, trajnerët, mjekët, administratorët dhe pjesëmarrësit e tjerë të interesuar për të mësuar më shumë rreth anti-doping dhe mbrojtjen e shëndetit dhe vlerave të sportit të pastër.

Organi drejtues botëror për MMA ka zbatuar një program gjithëpërfshirës të testimit të ilaçeve në Kampionatet e tij që nga viti 2015, nën udhëheqjen e konsulentit ekspert Michele Verroken të Sport Integritet, si dhe edukimit të vazhdueshëm antidoping.Federata IMMAF ka lëshuar 9 pezullime deri më tani.

Organizata kohët e fundit njoftoi Komitetin e tij të Bolstered Anti-doping dhe një Komitet të ri të Disiplinuar, Anti-doping Disiplinor të përkushtuar për të forcuar përpjekjet e tij për një sport pa drogë në MMA amatore.

“Ky partneritet me FSHNL :MMA WADA lejon IMMAF të ofrojë kurse arsimore në të gjithë globin për sportistët tanë, trajnerët, prindërit dhe personelin mjekësor. Edukimi është shumë më domethënës dhe ADeL na lejon të zgjerojmë mbështetjen tonë për anëtarët e IMMAF për të mbrojtur vlerat e sportit të pastër pa doping.

“Më me rendësi është që sportistët të mos marrin në farmaci ilaçe kuruese, pa konsulte dhe thelbësore është t'i tregojn mjekut që janë sportistë."

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco