Ideja e UEFA-s/ Kampionatet të mbyllen më 15 korrik, Championsi të luhet gjatë verës

Ideja e UEFA-s/ Kampionatet të mbyllen më 15 korrik, Championsi të luhet gjatë verës

16:51, 26/03/2020

Edhe pse është diskutuar për përfundimin e parakohshëm të pjesës më të madhe të kampionateve në Europë, gjasat janë që të luhet futboll gjatë gjithë verës. 

Në momentin që bota do të marrë frymë lirisht nga Pandemia e Koronavirusit, futbolli do të rifillojë dhe kampionatet do të luhen rregullisht deri në fund.

Ideja më e fundit e UEFA-s dhe krerëve të klubeve europiane është që kampionatet të rifillojnë në fund të majit dhe të luhen pa ndërprerje deri në mes të korrikut. 

Më pas do të jetë momenti i Kupave të Europës që do të rinisin më 18 korrik me ndeshjet e mbetura të raundit të 1/8-ave në Champions dhe Europa League.

Finalet e mëdha të këtyre dy kompeticioneve do të luhen në mesin e gushtit, ndërkohë që pas një pauze të shkurtër pushimesh skuadrat do të rinisin stërvitjet që sezoni i ri të fillojë pas datës 10 shtator. 

Nëse do të luhet me tifozë apo tifozë kjo do të varet nga përhapja e Koronavirusit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco