Zvicra U19 fiton me rezultatin e thellë 16-1 ndaj Gjibartarit U19, dy shqiptarë realizojnë 11 gola

Zvicra U19 fiton me rezultatin e thellë 16-1 ndaj Gjibartarit U19, dy shqiptarë realizojnë 11 gola

19:26, 19/11/2019

Zvicra U-19 ka fituar me rezultatin e thellë 16- 1 ndaj Gjibraltarit U-19.  

Në takimin kualifikuese, shkëlqyen dy futbollistët me origjinë nga Kosova, të cilët arritën të shënonin 11 gola.

Sulmuesi, Lorent Tolaj, ishte pafalshëm para portës kundërshtare duke shënuar plotë 8 herë.

Image

Tolaj, shënoi nga katër gola për çdo pjesë. Futbollisti 18 vjeçar ka thyer kështu rekord te helvetët, duke qenë lojtari që ka shënuar më shumë gjatë një ndeshje për kualifikueset e Europianit për përfaqësuesen e Zvicrës U-19.

Duke parë numrin e golave, duket e vështirë që ky rekord të thyhet në të ardhmen, megjithëse në futboll nuk ka asgjë të pamundur. Ndërkohë Tolaj është pjesë e moshave të skuadrës angleze të Brightonit, me të cilët ka arritur të shënojë 8 gola në 7 ndeshje. Shifra të frikshme këto për sulmuesin e ri, që nëse vazhdon të mbajë një ritëm të tillë, mund ta çojë emrin e tij shumë lart në arenën botërore të futbollit.

Ndërkoh me tre gola kontribuoi edhe lojtari tjetër me origjinë nga Kosova, Orges Bunjaku.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco