'Daily Mail' me shkrim të veçantë për Kosovën

'Daily Mail' me shkrim të veçantë për Kosovën

14:21, 16/11/2019

Britanikja “Daily Mail” i ka kushtuar një artikull special  Kosovës, ku tregohen vështirësitë e kaluara në të kaluarën e deri tek paraqitja fantastike në kualifikueset e EURO2020.

Media angleze shkruan se fusha ku do të luajnë ‘Tre Luanët’ është artificiale dhe gjendet në kryeqytetin e Kosovës, në Prishtinë.

‘Dardanët’ deri në rregullimin e kësaj fushë kanë luajtur në vende të ndryshme, ndërsa stadiumi ka marrë emrin e legjendës së tyre më të madhe në futboll “Fadil Vokrri”.

Image

Daily Mail më pas raporton se stadiumi nuk ka kushte të mira për të zhvilluar një ndeshje të nivelit të lartë, derisa është edhe në përdorim të skuadrës nga liga e dytë, 2 Korrikut.

Image

Trajneri i skuadrës kosovare, Shaban Baholli ka qeshur kur është pyetur nga Daily Mail se cila është shuma e transferimeve të lojtarëve në Kosovë.

“Nuk kemi asnjë”, ka thënë ai një gjuhen shqipe, në gjuhën që e flasin të gjithë kosovarët.

“Klubi thotë ne e duam këtë lojtar. Nëse nuk na lejoni ta marrim atë, ne nuk do ta marrim. Kështu që ne do t’i lëmë të largohen”.

Image

Mungesa e burimeve kompensohet nga një talent i lindur për futbollin dhe një krenari e ndezur në këtë komb të ri, i cili u falsifikua nga mizoritë e Luftërave Ballkanike në vitet 1990.

2 Korriku përkthehet si 2 July – data në vitin 1990, kur nën okupimin serb, deputetët kosovarë shpallën pavarësinë. Klubi mori emrin 24 ditë pasi politikanët morën qëndrimin e tyre. “Ne mund të kemi pak para, por lojtarët tanë e veshin fanellën me krenari”, thotë Baholli.

Image

Afrim Toverlani

Lojtari legjendar dhe trajneri Afrim Toverlani kujton të kaluarën duke thënë se ndeshjet u rrezikonin jetën në vitin 1990 sepse ne nuk mund të riktheheshin në shtëpi në kohë për shkak të orës policore të vendosur nga Sllobodan Millosheviç.

Në të njëjtën epokë, Toverlani u rrah me pushkë nga policia serbe dhe iu nënshtrua një operacioni në fytyrën e tij. “Ata e dinin se kush isha unë” rrëfen ai me vështirësi.

ImageMuharrem Sahiti

Për ndihmës-trajnerin Muharrem Sahiti, tragjedia është se Kosova nuk u anëtarësua më shpejt në UEFA, pasi kjo lejoi që republikat e tjera ish-Jugosllave si Kroacia dhe Serbia të përparojnë. “Ne kishim një gjeneratë të humbur, lojtarët duhej të shkonin jashtë vendit për të luajtur për kombet e tjera” thotë Sahiti.

“Kjo ishte një padrejtësi. Nëse do të ishim anëtarësuar më parë, aq shumë lojtarë të shkëlqyeshëm që hiqnin dorë nga ndeshja do të kishin luajtur. Nuk kam dyshim që lojtarë si Xherdan Shaqiri (Liverpool), i cili shkoi të luante për Zvicrën, do të ishin i yni. Ne do të kishim qenë një ekip i mirë sa Kroacia tani”.

“Sa herë që shkoj në Kosovë mund të shoh prova të ndryshimit dhe përparimit, me ndërtesa dhe kompani të reja që dalin përpara rrugëve”.

Image

“Lidhja ka bërë një ndryshim të madh në tre vitet e fundit. Njerëzit po investojnë në lojën tonë tani sepse shohin një të ardhme dhe shohin vetë interes financiar sepse futbolli është një biznes. Suksesi që kemi pasur në fushatën e Euros ka parë që kosovarët të lidhen me ne. Ajo e ka bërë kombin krenar”.

Por Kosova, kombi më i varfër i Evropës pas Moldavisë, ka shfaqur gjithashtu një talent të jashtëzakonshëm për zbulimin dhe zhvillimin e talentit brenda kufijve të vet.

Komentatori kosovar Arben Berisha ka thënë disa fjalë edhe për sulmuesin Vedat Muriqi.

“Ai ishte vetëm 17 vjeç, por tepër i lëvizshëm për një djalë të gjatë,’ thotë Berisha. “Ai nuk shënoi shumë gola, por ishte e qartë se ai kishte mundësi nëse dikush mund ta merrte atë jashtë”.

Arben BerishaImage Muriqi nënshkroi për një skuadër në Shqipëri, iu bashkua Fenerbahce këtë verë dhe është një nga lojtarët më të rëndësishëm të Përfaqësueses, mungesa e të cilit u vërejt edhe të enjten shkaku i lëndimit.

Ka edhe të tjerë. Amir Rrahmani luajti për Drenicën e Kosovës para se të transferohej në Shqipëri dhe Dinamo Zagreb, derisa në këtë verë u transferua te skuadra nga  Serie A, Hellas Verona.

Milot Rashica u largua nga Vushtrria për Vitesse Arnhem dhe tani është në Ëerder Bremen. “Ne i lëmë të shkojnë për të siguruar që ata do të përmirësohen,” thotë Toverlani. “Talenti pa stërvitje dhe punë nuk është asgjë”.

Image

Do të ketë një pritje jashtëzakonisht të ngrohtë këtu për Anglinë sepse roli i Britanisë dhe ShBA-së në shtytjen për sulmet 78-ditore të NATO-s në 1999, që çliruan Kosovën nga okupimi serb, nuk është harruar. Bill Klinton ka një statujë në rrugën e Prishtinës që mban emrin e tij.

Dashuria e Kosovës në Angli ka krijuar postera të Raheem Sterling, Danny Rose dhe Marcus Rashford që shfaqeshin në kryeqytet me fjalët ‘Mirësevini Vëllezër’ – porosia për lojtarët se nuk do të hasin në racizmin që pësuan në Bullgari. Kishte një ide për të shpërndarë birrë falas për tifozët në Angli para se të bëhej e qartë se një veprim i tillë mund të ishte i rrezikshëm.

Image

Planet për lëshimin e biletave për të gjithë pjesën jugore të stadiumit – një tjetër gjest falënderimesh për vitin 1999 – aty janë 600 ulëse.

“Mezi presmi të luajmë ndaj Anglisë,” thotë Sahiti. “Kjo është ajo që e kemi pritur. Ne do të luajmë si në Southampton dhe nuk do të përmbahemi. Ne duam t’i tregojmë aleatit tonë të madh se si luajmë. Ne e dimë kush na ka mbështetur ndër vite”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco