FOTO-VIDEO/ Kualifikimi historik në EURO 2020, tifozët e Finlandës pushtojnë fushën

FOTO-VIDEO/ Kualifikimi historik në EURO 2020, tifozët e Finlandës pushtojnë fushën

21:12, 15/11/2019

Kombëtarja e Finlandës po përjeton një moment historik. Për herë të para ata janë kualifikuar në Kampionatin Evropian.

Të besuarit e Markku Kanervas fituan me rezultatin 3-0 përballë Lihtenshtajnit, duke siguruar matematikisht kualifikimin.

Pas shumë zhgënjimeve në të kaluarën, sot Finlanda ka shkruar historinë pasi vendi me 5.5 milionë banorë do të shijojë suksesin edhe në futboll.

Image

Entuziazmit për këtë arritje nuk mund t’i shpëtonin as tifozët të cilët menjëherë pas fërshëllimës së gjyqtaritë ndeshjes janë futur në fushë duke festuar së bashku me lojtarët.

Gjithashtu festë e madhe u bë dhe në rrugët e qyteteve të Finlandës, ku ishin mbledhur me mijëra njerëz për të festuar këtë ditë historike.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco