Pele: Messi nuk krahasohet me mua, ai përdor vetëm të majtën, unë të dyja

Pele: Messi nuk krahasohet me mua, ai përdor vetëm të majtën, unë të dyja

10:26, 06/12/2018

Braziliani Pele ka folur pĂ«r krahasimin me Lionel Messin. Ai ka pĂ«rfshirĂ« nĂ« kĂ«tĂ« “debat” edhe rivalin e tij mĂ« tĂ« madh tĂ« tĂ« gjithĂ« kohĂ«rave, Diego Armando MaradonĂ«n.

Sipas brazilianit, Messi ka vetëm një aftësi, duke cilësuar se ai është i varur nga këmba e tij e majtë.

“Si mund tĂ« bĂ«ni njĂ« krahasim mes njĂ« djaloshi, i cili pĂ«rdor topin mirĂ«, gjuan me tĂ« djathtĂ«n dhe me tĂ« majtĂ«n, dhe tjetri, qĂ« gjuan vetĂ«m me njĂ« kĂ«mbĂ«, ka vetĂ«m njĂ« aftĂ«si dhe nuk e udhĂ«heq topin mirĂ«? PĂ«r tu krahasuar me Pelen duhet tĂ« jetĂ« dikush, qĂ« gjuan mirĂ« me tĂ« dyja kĂ«mbĂ«t, por shĂ«non edhe me kokĂ«â€, shprehet Pele.

Ky i fundit vendosi veten mbi yllin argjentinas, por nuk harroi as Maradonën.

“Sa mĂ« pĂ«rket mua, Maradona ishte njĂ« nga lojtarĂ«t mĂ« tĂ« mirĂ«. NĂ«se mĂ« pyet mua a ishte ai mĂ« i mirĂ« se Messi atĂ«herĂ« unĂ« do tĂ« them ‘Po’. Edhe Bekenbauer dhe Krujf ishin po ashtu tĂ« shkĂ«lqyer”, shton legjenda braziliane.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

BĂ«je LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Daj Jaku06/12/2018 15:53

Ti mor daj je legjenda e gjithë kohrave. Me ty fillon epoka moderne e futbollit të madh. Tre tituj bote prej kokës dhe këmbëve të tua, do ishin katër sikur ai kasapi bullgar të kish pasur respekt për sportin e futbollit që ushtronte. Të gjithë gjigandët e futbollit renditen pas teje, gjithmonë një shkallë më poshtë. Edson Arantes Do Nasimento, PELE.

Shto koment