Zbulimi i bujshëm/ Reali ofroi 250 milion euro për Messin në vitin 2013. Ja çfarë ndodhi

Zbulimi i bujshëm/ Reali ofroi 250 milion euro për Messin në vitin 2013. Ja çfarë ndodhi

20:39, 12/01/2018

Ëndrra e Real Madridit duket se gjithmonĂ« ka qenĂ« Lionel Messi, por nĂ« fund vazhdon tĂ« mbetet vetĂ«m Ă«ndĂ«rr.

NĂ« njĂ« artikull tĂ« publikuar nga “Der Spiegel”, tregon se si Real Madridi ka dashur ta transferojĂ« Messin nĂ« vitin 2013 duke paguar klauzolĂ«n e argjentinasit, 250 milionĂ« euro, pak javĂ« para transferimit tĂ« Gareth Bale nga Tottenhami pĂ«r 100 milionĂ«.

250 milionë euro sot mund të duket ofertë jo e lartë, duke parë çmendurinë në treg (Neymar 222 milionë, Mbappe 180, Coutinho 160 e Dembele 145 milionë), por në vitin 2013 kjo shifër ishte e paimagjinueshme.

“Der Spiegel” raporton se Reali kishte njoftuar babain e lojtarit se janĂ« tĂ« gatshĂ«m t’i ofrojnĂ« argjentinasit deri nĂ« 23 milionĂ« euro nĂ« sezon dhe kontratĂ« deri nĂ« vitin 2021, si dhe njĂ« milionĂ« pĂ«r Jorge Messin.

Sido qĂ« tĂ« jetĂ«, Florentino Perez, i kishte quajtur “tĂ« pavĂ«rteta” kĂ«to lajme.

“Der Spiegel” zbuloi planin qĂ« kishte pĂ«rgatitur Reali pĂ«r ta marrĂ« Messin dhe takimin e planifikuar me njerĂ«z tĂ« ngritur nĂ« jahtin privat tĂ« Perezit (pĂ«rfaqĂ«sues tĂ« lojtarit, vetĂ« lojtarin, drejtor sportiv dhe avokatin e Madridi), por asgjĂ« nuk shkoi sipas planifikimit tĂ« numrit njĂ« tĂ« Madridit.

Ëndrra vazhdon tĂ« mbetet vetĂ«m Ă«ndĂ«rr pĂ«r Perezin dhe duket se do tĂ« mbetet gjithmonĂ« e tillĂ« pasi Messi tashmĂ« ka rinovuar kontratĂ«n me BarcelonĂ«n dhe do tĂ« jetĂ« pjesĂ« e katalanasve deri nĂ« vitin 2021 me klauzolĂ« 700 milionĂ« euro dhe asnjĂ«herĂ« nuk do tĂ« bĂ«nte njĂ« lĂ«vizje tĂ« tillĂ«, qĂ« do tĂ« konsiderohej nga katalanasit “tradhti”.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

BĂ«je LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment