SYRI TV/ Pogradec, banorët e Gurasit në protestë, 'Qeveria të na gjejë zgjidhje për rrugën'

SYRI TV/ Pogradec, banorët e Gurasit në protestë, 'Qeveria të na gjejë zgjidhje për rrugën'

18:26, 21/06/2024
A+ Aa A-

 

Banorët e fshatit Guras kanë protestuar këtë të premte për rrugën Pogradec- Dogana Tushemisht. Sipas tyre projekti i Fondit Shqiptar të Zhvillimit ka penalizuar këta të fundit duke bllokuar rrugën kryesore të ketij fshati.

Kjo rrugë eshtë shumë e rëndësishme  pasi perdoret nga banorët për të shkuar drejt  Drilonit dhe Tushemishtit, ndër të tjera edhe në  tokat bujqësore.

Ata kërkojnë ndërtimin e një nënkalimi për të krijuar mundësinë e lëvizjes , pasi sipas tyre bllokimi i rruges rrit distancen në disa kilometër.

Banorët kanë hedhur akuza drejt kryeministrit Rama duke i risjellë në vëmendje faktin se fshqti Guras ëahte pjesë e projektit të 100 fshatrave turistikë.

Protesta sipas banorëve do të vijoje deri në plotësimin e kerkeses për ndertimin e një nënkalimk.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco