Paralajmërimet e indeksit të nxehtësisë mund të shpëtojnë jetë në ditët e nxehta

Paralajmërimet e indeksit të nxehtësisë mund të shpëtojnë jetë në ditët e nxehta

11:03, 21/06/2024
A+ Aa A-

Ju ndoshta keni dëgjuar njerëzit të thonë: "Nuk është nxehtësia, është lagështia". Ka të vërteta në këtë frazë dhe është thelbësore ndërsa temperaturat e verës rriten. Lagështia jo vetëm që ju bën të jeni të ngjitshëm e të pakëndshëm - por gjithashtu krijon kushte të rrezikshme në ditët e nxehta. Nxehtësia dhe lagështia e tepërt mund t'ju bëjnë të sëmureni dhe, në raste të rënda, të shkaktojnë mosfunksionimin e trupit tuaj.

Meteorologët flasin për rrezikun e nxehtësisë dhe lagështisë duke përdorur indeksin e nxehtësisë, por kjo mund të jetë çoroditëse. Ja çfarë duhet të dini për indeksin e nxehtësisë dhe mënyrat më të mira se si meteorologët mund të flasin për rreziqet ekstreme të nxehtësisë.

Çfarë është indeksi i nxehtësisë dhe si matet?

Indeksi i nxehtësisë kombinon temperaturën aktuale të ajrit dhe lagështinë relative: Temperatura e ajrit është sa i nxehtë ose i ftohtë është ajri, i cili varet nga faktorë të tillë si koha e ditës, stina dhe kushtet lokale të motit. Është ajo që lexon termometri juaj në gradë Celsius ose Fahrenhait. Lagështia relative krahason sasinë e avullit të ujit në ajër me atë se sa ajri mund të mbajë në atë temperaturë, e shprehur në përqindje.

Indeksi i nxehtësisë ju tregon se si "është" jashtë kur merrni parasysh lagështinë. Për shembull, nëse është 36,7°C me 55% lagështi relative, mund të duket si 47,2°C. Por ka një kleçkë: indeksi i nxehtësisë matet në kushte me hije për të parandaluar që këndi i diellit të ndikojë në llogaritjen e tij. Në rrezet e diellit direkte, do të duket edhe më nxehtë.

Temperatura e dukshme, sinjalizimet dhe llamba e lagësht

"Temperatura e dukshme" është një tjetër term që mund të dëgjoni këtë verë. Ajo merr parasysh temperaturën, lagështinë dhe shpejtësinë e erës, duke siguruar një ndjenjë të indeksit të nxehtësisë dhe të ftohjes së erës. Lagështia e bën atë të duket më e nxehtë dhe era e bën të duket më ftohtë. Ne zbuluam se temperatura e dukshme kuptohet më pak sesa indeksi i nxehtësisë.

Temperatura e llambës së lagësht merr parasysh temperaturën, lagështinë, erën dhe rrezet e diellit. Është veçanërisht e dobishme për punëtorët që punojnë jashtë dhe atletët pasi reflekton kushtet në rrezet e diellit direkt.

HeatRisk është një mjet i ri nga Shërbimi Kombëtar i Motit që përdor ngjyrat dhe numrat për të treguar rreziqet e nxehtësisë për grupe të ndryshme. Nevojiten më shumë kërkime për të ditur nëse i ndihmon njerëzit të marrin vendime.

Shërbimi Kombëtar i Motit lëshon gjithashtu sinjalizime si orë të nxehtësisë së tepërt, paralajmërime dhe këshilla.

Rreziku është të humbasësh në përkthim

Dituria për nxehtësinë dhe lagështinë është e rëndësishme, por shumë nuk e kuptojnë termin indeks të nxehtësisë. Ne zhvilluam fokus grupe në të gjithë SHBA-në dhe shumë njerëz e ngatërruan atë me temperaturën aktuale të ajrit. Meteorologët mund ta përcjellin rrezikun më qartë duke shpjeguar se si duket jashtë dhe pse këto kushte janë të rrezikshme.

Ndryshimet klimatike po e bëjnë nxehtësinë ekstreme më të zakonshme, intensive dhe afatgjatë. Komunikimi i qartë është i nevojshëm për të ndihmuar njerëzit të kuptojnë rrezikun e tyre dhe si të mbrohen.

Çfarë mund të bëni për të mbrojtur veten

Me kushte të nxehta dhe të lagështa, merrni masa paraprake shtesë:

Qëndroni fresk; Përdorni ajër të kondicionuar ose kaloni kohë në hapësira me ajër të kondicionuar. Shmangni aktivitetet në natyrë gjatë pjesës më të nxehtë të ditës.

Qëndroni të hidratuar; Pini më shumë ujë, edhe nëse nuk keni etje, për të ndihmuar në rregullimin e temperaturës së trupit duke djersitur. Shmangni pijet me sheqer, kafeinë ose alkoolike pasi ato mund të shkaktojnë dehidrim.

Qëndroni të informuar; Njihni shenjat e sëmundjes së nxehtësisë, si marramendje, dobësi, djersitje të madhe dhe të përziera. Dini çfarë të bëni dhe kur të kërkoni ndihmë, pasi sëmundjet e nxehtësisë mund të jenë vdekjeprurëse./Discovermagazine -Syri.net

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco