SYRI TV/ Blegtoria në krizë, Dëfrim Lubani: Nuk kemi para as për të paguar vaksinimin

SYRI TV/ Blegtoria në krizë, Dëfrim Lubani: Nuk kemi para as për të paguar vaksinimin

12:32, 13/06/2024
A+ Aa A-

Situatën dramatike ku ndodhet blegtoria në vend, më mirë se kushdo tjetër e tregojnë edhe mjeketër veteriner. Dëfrim Lubani nga Maliqi, tregon se blegtorët kanë arritur në pikën e fundit, aq sa tashmë detyrohen të shkruajnë emrin me lista për të kryer vaksinat e bagëtive.

Krizën e dëshmon edhe 70-vjeçari Riza Dinoshi, i cili ka një kope të konsiderueshme me bagëti të imta, por nga viti në vit po mendon t`i reduktojë.

Sakrifica për të mbijetuar i detyron profesionistët dhe blegtorët të përshaten me situatën aktuale , ku nga njëra anë detyrohen të shesin produktet e qumesjtit më çmime nën kosto e nga ana tjetër nuk kanë mundësi të paguajnë sherbimet veterinare duke i shkruar me liste.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco