VIDEO SYRI TV/ Fier, fermerët lënë tokat djerrë: Kemi akoma pa shitur drithin e 2023

17:10, 25/05/2024
A+ Aa A-

Edhe në fshatrat e Fierit bujqësia është në kolaps. Fermerët e zonës së Pojanit, tregojnë se rreth 50% e sipërfaqes së tokës së punueshme është lënë djerrë. Shkak është shpopullimi, mungesa e tregut dhe braktisja që shteti i ka bërë këtij sektori.

Nga SYRI TV

Në banesat dhe magazinat e tyre, gjen ende tonelata me drithë që ka mbetur stok nga sezoni i kaluar.

Fermerët e fshatrave të Fierit, pranë bregdetit, tregojnë se bujqësia për ta është një profesion i të shkuarës tashmë.

Sipas tyre, rreth 50% e sipërfaqes së tokës së punueshme është lënë djerrë, ndërsa tokat një nga arsyet është dhe shpopullimi.

Fermerët thonë se nëse situata vazhdon e tillë tokat do të braktisen tërësisht.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco