Parashikimi, si pritet të jetë moti të enjten

Parashikimi, si pritet të jetë moti të enjten

22:25, 17/04/2024
A+ Aa A-

Ditën e Enjte vendi ynë do të ketë kushte atmosferike të paqëndrueshme si rezultat qarkullimit ciklonar shoqëruar me vlera të ulëta të presionit atmosferik dhe  masa ajrore të lagështa, parashikon SHMU.

Moti  do të jetë i vranët dhe me reshje të herëpasherëshme shiu me intensitet të ulët dhe lokalisht mesatar në formën e shtrëngatave që prej orëve të mesnatës.

Në zonën e Alpeve dhe relievet  malore  mbi 1000m parashikohen reshje dëbore me intensitet të ulët.

Era do të fryjë me drejtim nga kuadrati  i perëndimit me shpejtësi mesatare 1-7 m/sek, ndërsa në male, lugina dhe përgjatë vijës bregdetare era fiton shpejtësi 8-10 m/sek, shoqëruar me valëzim në dete të forcës 2-4ballë.

Temperaturat parashikohen:

në zonat malore 4 deri 11°C                                                                                                                                                         

në zonat e ulëta 6 deri 18°C                                                                                                                                                                

në zonat bregdetare 9 deri 18°C

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco