Njihuni më parë me parashikimin e motit deri të premten

Njihuni më parë me parashikimin e motit deri të premten

07:02, 26/02/2024
A+ Aa A-

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak njofton se për javën në të cilën kemi hyrë vendi ynë do të ndikohet nga kushte relativisht të qëndrueshme atmosferike me mot me diell, edhe pse nuk do të mungojnë ditët me shi.

Në këtë mënyrë nga dita e hënë deri ditën e mërkurë moti parashikohet me kthjellime si dhe alternime vranësirash të cilat hera-herës do të jenë deri të dendura, por kalimtare. Këto vranësira do të shoqërohen me reshje shiu të dobta në relievet malore.

Ditën e enjte dhe atë të premte mbi vendin tonë pritet depërtimi i masave ajrore të paqëndrueshme dhe të lagështa. Moti parashikohet kryesisht i vranët si dhe reshje shiu me intensitet të ulët deri mesatar në formën e shtrëngatave. Lokalisht këto reshje do të jenë të rrëmbyeshme në formën e shtrëngatave.

Vlen për t’u theksuar se për shkak të erës me drejtim nga kuadrati i jugut, si dhe masave ajrore të ngrohta, pritet që temperaturat të kapin vlera deri në 24-25 gradë celsius, temperatura këto disa gradë më të larta sesa mesatarja mujore klimatike për muajin që ndodhemi.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco