Viti 2023 theu rekordet klimaterike, por 2024 pritet të jetë edhe më përvëlues

Viti 2023 theu rekordet klimaterike, por 2024 pritet të jetë edhe më përvëlues

19:32, 30/11/2023
A+ Aa A-

2023 ka thyer rekorde klimatike, shoqëruar nga moti ekstrem i cili ka lënë një gjurmë shkatërrimi dhe dëshpërimi, sipas Organizatës Botërore Meteorologjike (WMO).

Raporti i përkohshëm i WMO për gjendjen e klimës globale konfirmon se viti 2023 është caktuar të jetë viti më i ngrohtë i regjistruar. Të dhënat deri në fund të tetorit tregojnë se viti ishte rreth 1,40 gradë Celsius mbi bazën para-industriale 1850-1900. Dallimi midis 2023 dhe 2016 dhe 2020 – që më parë renditeshin si vitet më të ngrohta – është i tillë që dy muajt e fundit nuk kanë gjasa të ndikojnë në renditje.

Nëntë vitet e fundit, 2015-2023, ishin më të ngrohtat e regjistruara. Ngjarja e ngrohjes El Niño, e cila u shfaq gjatë pranverës së Hemisferës Veriore të vitit 2023 dhe u zhvillua me shpejtësi gjatë verës, ka mundësi të nxisë më tej nxehtësinë në 2024 sepse El Niño zakonisht ka ndikimin më të madh në temperaturat globale pasi arrin kulmin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco