Parashikimi i motit për ditën e nesërme, e premte 9 dhjetor

Parashikimi i motit për ditën e nesërme, e premte 9 dhjetor

13:02, 08/12/2022
A+ Aa A-

Për ditën e nesërme moti parashikohet fillimisht me vranësira mesatare deri të dendura si dhe alternime kthjellimesh, sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak.

Në orët e pasdites në zonën e veriperëndimit reshjet e shiut do të jenë në formë shtërngatash ndërsa në zonën e jugut reshjet e shiut parashikohen me intensitet të ulët.

Ndërsa në orët e vona të mbrëmjes reshjet e shiut do të jenë me intensitet të ulët dhe mesatar në formë shtërngatash në pjesën më të madhe të territorit ndërsa në zonën e veriperëndimit hera–herës reshjet do të jenë në formën e rrebesheve dhe stuhive.

Temepraturat parashikohen:

në zona malore 4 deri 13°C

në zona e ulëta 6 deri 21°C

në zona bregdetare 12 deri 21°C

Statusi i plotë i SHMU-së:

Për ditën e enjte vendi ynë pritet të vijojë jetë nën ndikim të masave ajrore të paqëndrueshme.

Në këtë mënyrë moti parashikohet fillimisht me vranësira mesatare deri të dendura si dhe alternime kthjellimesh. Deri në orët e pasdites në zonën e veriperëndimit reshje shiu në formë shtrëngatash ndërsa në zonën e jugut reshjet e shiut parashikohen me intensitet të ulët.

Duke filluar nga orët e vona të mbrëmjes reshje shiu me intensitet të ulët dhe mesatar në formë shtrëngatash në pjesën më të madhe të territorit ndërsa në zonën e veriperëndimit hera-herës reshjet në formën e rrebesheve dhe stuhive.

Era do të fryjë nga kuadrati i jugut me shpejtësi mesatare 3-8m/sek, e cila në brigjet jugore të vendit fiton shpejtësi dhe bëhet intensive deri në 12-17m/s.

Temperaturat parashikohen:

në zona malore 4 deri 13°C

në zona e ulëta 6 deri 21°C

në zona bregdetare 12 deri 21°C

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco