Mega-afera e portit/ Reagojnë banorët: Do mbrojmë pronën me gjak

Mega-afera e portit/ Reagojnë banorët: Do mbrojmë pronën me gjak

11:01, 08/12/2022
A+ Aa A-

Banorët e Porto Romanos paralajmëruan qeverinë që t'i trajtojë në mënyrë specifike për vlerën e shpronësimit të tokës private.

Në të kundërt, ata kërcënuan se do ta mbrojnë pronën me jetë.

“Si përfaqësues i fshatit 'Rinia', ju them se nëse nuk do të vlerësohet mirë toka, çdo fshatar do të dalë atje për ta mbrojtur tokën e pasurinë e vet që e kanë të trashëguar. Do e mbrojmë me gjak”, shprehet një banor.

“Faza i parashikon ndërtimin e infrastrukturës parësore, dallgëthyesit dhe terminalin e kontejnerëve që është zemreku i të gjithë aktivitetit tonë ekonomik. Thellësia e kanalit, baseni e kalatat kushtojnë 390 milion euro”, deklaron Pirro Vengu, drejtor ekzekutiv i APD.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco