SYRI TV/ Nafta bruto përhapet në ambient, situatë dramatike në Zharrëz

11:46, 04/10/2022
A+ Aa A-

Zharrëza apo dhe fshatra të tjerë në Fier, vijojnë të përballen me ndotjen ekologjike të shkaktuar nga derdhja e mbetjeve të naftës së papërpunuar. Banorët thonë se uji dhe toka janë kontaminuar, ndërsa ekspertët e mjedisit tregojnë se ndonëse janë marrë masa, ndotja vijon

SYRI TV

Trajtimi i mbetjeve të naftës në zonat ku nxirret ari i zi në Patos, Roskovec dhe Mallakastër, është një problem që nuk ka marrë zgjidhje kurrë.

Në fshatin Zharrëz, reshjet e shiut të rëna gjatë ditëve të fundit kanë përhapur në një zonë të gjerë mbetjet hidrokarbure, duke shkaktuar ndotje të tokave dhe përrenjve.

Banorët e Zharrëzës thonë se gazi sulfurik i lëshuar nga nafta bruto, ka ka ndotur ajrin, ndërsa mbetjet hidrokarbure kanë ndotur ujin dhe tokën.

Nga ana tjetër, pjesëtarë të shoqatës ambjentaliste "Zharrëza" Qani Rredhi dhe Sajmir Dine pohojnë se edhe pse pikat "hot spot"

Autoritetet kanë vendosur shpesh gjoba ndaj kompanive ndotëse, por kjo nuk e ka zgjidhur problemin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco