Sipas një studimi, këto janë emrat më të përdorur për vajza në qytetet shqiptare

Sipas një studimi, këto janë emrat më të përdorur për vajza në qytetet shqiptare

14:12, 15/08/2022
A+ Aa A-

Janë të dhëna mjaft interesante ato të publikuara nga një llogari në Twitter, të quajtur “Albanian Stats” në lidhje me emrin më të përhapur për vajza në Shqipëri përgjatë periudhës 1991-2008. Siç duket edhe nga fotoja më poshtë, emri më i përhapur në zonën e Shqipërisë qendrore është Anxhela, ndërkohë që në jug-lindje është Kristina. Në Sarandë është emri Maria, kurse në pjesën veri-perëndimore të vendit është emri Sara, raporton abcnews.al.

Në Dibër dhe zonat përreth mbizotëron emri Jonida, në Kukës Sonila, kurse në Has dhe Tropojë spikat emri Edona.

Në zonën e Pukës spikat emri Kristjana.

Më herët, e njëjta faqe ka publikuar emrat e vajzave dhe grave para shembjes së komunizmit ku spikaste emri Mimoza, Fatime apo Kristina. 

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco