‘Kanë hequr dorë nga masat anti-Covid’/ Ja lista e vendeve ‘free’ për këtë verë

‘Kanë hequr dorë nga masat anti-Covid’/ Ja lista e vendeve ‘free’ për këtë verë

18:28, 01/07/2022
A+ Aa A-

Pas përmirësimit të situatës së Covid-19, shumica e vendeve të Bashkimit Evropian vendosën të heqin rregullat e hyrjes dhe të lejojnë udhëtimin pa kufizime gjatë sezonit të verës.

Lista e vendeve të Bashkimit Evropian që kanë hequr plotësisht kufizimet e hyrjes për Covid-19 dhe tani lejojnë hyrjen pa kufizime për të gjithë udhëtarët është si më poshtë:

Austria

Belgjika

Bullgaria

Republika Çeke

Kroacia

Qipron

Danimarka

Estonia

Finlanda

Greqia

Gjermania

Hungaria

Islanda

Irlanda

Italia

Letonia

Lituania

Norvegjia

Polonia

Rumania

Sllovakia

Sllovenia

Suedia

Zvicra

Të gjithë udhëtarët, pavarësisht se nga cili vend udhëtojnë, mund të hyjnë në vendet e mësipërme edhe nëse nuk kanë një certifikatë vaksinimi, shërimi ose testimi.

Ndërsa këto 24 vende të BE-së lejojnë hyrjen pa kufizime për të gjithë udhëtarët, vendet e mbetura ende vazhdojnë të mbajnë rregullat e hyrjes në fuqi për disa udhëtarë, raporton SchengenVisaInfo.com.

Lista e vendeve të BE-së që ende kërkojnë që udhëtarët të përmbushin disa rregulla të hyrjes në COVID përfshin Francën, Maltën, Holandën, Portugalinë dhe Spanjën. Edhe pse këto vende kanë një situatë të qëndrueshme COVID, ato vazhdojnë të mbajnë rregullat e hyrjes në fuqi.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco