Parashikimi i motit për ditën e enjte

Parashikimi i motit për ditën e enjte

22:48, 18/05/2022
A+ Aa A-

Duke filluar nga dita e nesërme mbi vendin tonë depërtojnë masa ajrore të qëndrueshme dhe të thata me origjinë jugperëndimore. 

Në këtë mënyrë moti parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin përjashtuar vranësirat e pakta kalimtare në relievet e larta malore. 

Për shkak të masave ajrore jugore duke filluar nga nesër pritet edhe rritja e temperaturave kryesisht në ato të mesditës. 

Era do të fryjë me drejtim kryesor nga kuadrati i veriut dhe shpejtësi mesatare 1-5m/s ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe lugina era deri në 6-8m/s.  

Temperaturat parashikohen:                                                                                                                                                              
në zona malore 6 deri 24°C
në zona e ulëta 8 deri 30°C
në zona bregdetare 10 deri 28°C

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco