VIDEO-SYRI TV/ Voskopoja, joshje e fuqishme turistike në çdo stinë të vitit

VIDEO-SYRI TV/ Voskopoja, joshje e fuqishme turistike në çdo stinë të vitit

13:14, 05/12/2021
A+ Aa A-

Voskopoja prej vitesh është një nga fshatrat më atraktivë, jo vetëm të Korçës, por edhe të Shqipërisë. Gjatë gjithë vitit Voskopoja mirëpret mijëra turistë, të cilët zgjedhin  vlerat e shumta kulturore, por edhe për peizazhin dhe gastronominë.

Nga SYRI TV

Voskopoja, është ndër fshatrat më të lulëzuara në fushën e turizmit. Fshati që dikur ka qenë qytet numëronte 25 kisha, shtypshkronjë dhe akademi. Por tani në këtë fshat kanë mbijetuar vetëm 8 kisha dhe  manastiri, të cilat tërheqin vëmendjen e shumë  vizitorëve. Banorët  ruajnë me fanatizëm traditën dhe arkitekturën e banesave prej guri dhe kalldrëmeve karateristike në çdo rrugicë të saj. Potenciali turistik që ky fshat ofron ka rikthyer në  zonë edhe banorë të cilët investojnë në shtëpitë e tyre, pse jo edhe për një biznes familjar.

Prej vitesh Voskopoja  është kthyer në destinacionin e preferuar të turistëve vendas e të huaj  duke i dhënë vlerë në çdo stine të vitit. Turistët mrekullohen nga peizazhi, mikpritja, tradita, kultura dhe gastronomia.

Ndërkohë problem i hoteleve dhe restoranteve në këtë zonë vijon të jetë ndryshimi i orës policore e cila vitin e shkuar i penalizoi në rezervimet e turistëve për shkak të pandemisë.

Voskopoja tashmë ofron edhe makinat Bagi, ku turistët mund të bëjnë një udhëtim të shkurtër rreth fshatit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco